Srbija

25.06.2019. 13:06

Nova ekonomija

Autor: Ivan Stamenković i Nikola Vučković

Škole i vrtići zainteresovani za štednju struje

Srbija

25.06.2019. 13:06

Ulaganja u energetski efikasne projekte izgradnje i sanacije objekata u Srbiji rastu iz godine u godinu, navodi se u saopštenju GIZ-a.

Tako se na nedavno završeni javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava iz Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti, prijavilo skoro duplo više lokalnih samouprava sa projektima energetski efikasne sanacije javnih zgrada nego prošle godine. 

Od prijavljena 62 projekta, sredstva su opredeljena za 24, dok je 2018.godine od prijavljenih 39, sredstva dobilo 14, a među prijavljenim projektima najbrojniji su oni koji se odnose na škole i predškolske ustanove.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako se u saopštenju navodi, na nedavno završenom, petom konkursu Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije sredstva za energetski efikasnu sanaciju iz Budžetskog fonda dobila je, između ostalih, i Predškolska ustanova „Pčelica“ iz Niša.

„Većina zgrada škola i vrtića u Nišu staro je i po više od tri decenije i rekonstrukcija im je neophodna. Odlučili smo da pri tome primenimo principe energetske efikasnosti jer želimo da našoj deci omogućimo bolji komfor, a građanima kvalitetniji život. Na konkursu smo dobili 70 odsto sredstava za ovaj projekat, a ostatak će investirati Grad Niš,” kaže Bojan Gajić, eneregetski menadžer Grada Niša. 

Niš je, inače, jedan od šest gradova koji su se potpisivanjem Memoranduma o saradnji sa GIZ-om opredelili da do kraja ove godine, uz upotrebu kalkulatora za proračun podataka o uštedama u procesu energetske obnove, izvrše analizu energetske efikasnost javnih zgrada i škola i vrtića i na osnovu toga naprave listu prioritetnih sanacija. 

U Srbiji se troši šest puta više energije nego u Nemačkoj, a 40 odsto te potrošnje odlazi na grejanje, električnu energiju i snabdevanje toplom vodom stambenih i javnih zgrada. Razlozi za veliku potrošnju su uglavnom neodgovarajuća toplotna izolacija, zastareli sistemi grejanja i hlađenja i pripreme tople vode, ali i gubici energije prouzrokovani neadekvatnim održavanjem i upravljanjem. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.