Na Dan osoba sa invaliditetom gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić suočen je sa prijavom anonimnih osoba koje su se žalile da im smeta nivo buke sa semafora gde postoji zvučno i glasovno obeležavanje pešačkih prelaza.
„Anonimna grupa građana uputila mi je imejl u kome navode da će se obratiti tužilaštvu i policiji zbog toga što je grad uradio sistem za zvučno i glasovno obeležavanje pešačkih prelaza za slepe i slabovide osobe, jer im smeta nivo buke u Ulici Nikole Pašića“, rekao je Milikić agenciji Beta.
Kako bi proverio da li zaista postoji buka koja nije u graničnim vrednostima, zahtevao je od izvođača radova da obave merenje parametara nivoa buke, nakon čega je, kako kaže, utvrđeno da je u dozvoljenim granicama.
„Utvrđeno je da buka u tih deset sekundi koliko traje zeleno svetlo, ne prelazi nedozvoljene granice“, dodao je gradonačelnik Bora.
Prema dobijenim podacima, zvučni sistem na semaforima u Ulici Nikole Pašića se uključuje svakog dana u 6.45. Tada rade sa 50 procenta intenziteta zvuka, od 16 sati je u tihom modu a u 21 sat se zvuk gasi do sledećeg jutra.
Milikić je naznačio da ozvučeni semafori značajno doprinose bezbednosti građana sa oštećenim vidom, a njih u Boru nije mali broj.
„Moramo da podignemo nivo tolerancije razumevanja i svesti prema osobama sa invaliditetom. Prema njima moramo da budemo pozitivni, jer su oni ravnopravni deo našeg društva“, kazao je Milikić.
Za pomoć osobama sa invaliditetom u 2018. godini iz gradskog budžeta izdvojeno oko 3,5 miliona dinara