Srbija

26.02.2024. 08:01

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Socijalno preduzetništvo: Iz inkubatora na seosko imanje

Foto: Privatna arhiva

Srbija

26.02.2024. 08:01

Mladi preduzetnički tim „Link in Bioska“ proveo je četiri meseca u inkubatoru socijalnog preduzetništva i nedavno osvojio finansijsku podršku od 3.000 evra, kao i dodatnih šest meseci stručne podrške, sve u okviru Regionalnog inkubatora za socijalne preduzetnike (RISE).

Bračni par Bojana (tim lider) i Novica Ivanović (ugostitelj i vlasnik imanja i voćnjaka u Biosci kod Užica), tokom četvoromesečnog „RISE“ programa razvijali su svoju ideju seoskog domaćinstva sa kulturnim, sportskim i edukativnim sadržajima, uz ponudu lokalnih proizvoda iz svog okruženja, kako bi doprineli razvoju zajednice i inspirisali druge mlade ljude da se vrate na selo. U timu su još i njihovi prijatelji, Sonja i Pavle Gajić.

„Bavićemo se seoskim turizmom, ali na jedan alternativniji način, uslugama odmorišta za svakog kome je potrebno da pobegne iz gradske vreve i svakodnevne rutine. Naše imanje zauzima hektar površine, u selu Bioska, nadomak Užica, na putu za  velike turističke centre kao što su Mokra Gora, Tara, Zlatibor. Na imanju imamo veliki voćnjak, gde ćemo od starih pomoćnih objekata izgraditi spoljnu kuhinju, verandu“, kaže Bojana.

Takođe, ovo socijalno preduzeće u razvoju imaće u ponudi i organizovanje personalizovanih proslava, dečijih rođendana i radionica na selu koje uključuju učenje veština u prirodi, pripremu hrane i izučavanje starih zanata.

Bojana, profesorica po zanimanju kaže da će se povezati sa lokalnim domaćinstvima, od kojih će nabavljati kvalitetnu domaću hranu od lokalnih proizvođača i ponudiće edukativni program za decu i kulturno-zabavni za sve posetioce.

„Naš motiv da pokrenemo socijalno preduzeće je lični jer želimo da živimo u lepšem i zdravijem okruženju, ali da to omogućimo i drugima. Život u gradu, sa troje dece i svim poslovima i obavezama prilično je stresan i za sada vrlo nezdrav. Mi želimo da budemo mladi pokretači promena – da se vratimo na svoja seoska imanja, dedovine i sela i da upravo tu reorganizujemo svoj život“, kaže ona.

U selima u Srbiji ima sve manje mladih ljudi, resursi su neiskorišćeni a sadržaj namenjen mladim ljudima gotovo da ne postoji.

„Zato hoćemo to da promenimo. Na našem imanju proizvodićemo, prodavaćemo i promovisaćemo isključivo lokalne proizvode, takođe umrežićemo sva komšijska domaćinstva koja imaju šta da ponude. Vratićemo duh odrastanja na selu i „među svojima“. Rastom našeg socijalnog biznisa, raste selo i lokalna zajednica“, kaže Bojana.

Na pitanje kako su se odlučili za model socijalnog preduzetništva, ona kaže da do pre pola godine nije bila upoznata sa socijalnim preduzetništvom, ali da je često u radu sa mladima i decom pokretala promene i ukazivala na potrebu društvenih akcija.

„Kada sam videla RISE konkurs, čitajući uslove podrške – shvatila sam da socijalno preduzetništvo apsolutno odgovara našoj ideji“, kaže ona.

Ovaj mladi predutenički tim planira da registruje socijalno preduzeće na proleće i trenutno pripremaju imanje za otvaranje na leto ove godine.

*Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Nezavisno udruženje novinara Srbije.  Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove NUNS i Ambasade SAD već isključivo autora.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.