Srbija

23.12.2020. 14:55

Beta

Autor: Nova Ekonomija

SOKOJ: Muzički dinar nije stigao onima koji nisu radili

Organizacija muzičkih autora Srbije (SOKOJ) tvrdi da račun za muzički dinar nije uputila onim privrednicima koji nisu radili zbog pandemije koronavirusa, ako su ih oni obavestili o tome, kao i da je ostalima odobrila popust, prenosi Beta. Dodaje s...

Foto: Pixabay

Srbija

23.12.2020. 14:55

Organizacija muzičkih autora Srbije (SOKOJ) tvrdi da račun za muzički dinar nije uputila onim privrednicima koji nisu radili zbog pandemije koronavirusa, ako su ih oni obavestili o tome, kao i da je ostalima odobrila popust, prenosi Beta. Dodaje se da će biti obezbeđeno i 50% popusta za decembar.

„Privrednicima i drugim korisnicima autorskih dela koji nisu radili i koji su obavestili SOKOJ nije fakturisana autorska naknada“, rekao je direktor SOKOJ-a Dejan Manojlović.

Dodao je da „svi korisnici javnog saopštavnja muzičkih dela u ugostiteljskim objektima koji nisu radili dobili popust od 100% u periodu vanrednog stanja, od 15. marta do 15. maja, 30% za jul i avgust“.

Manojlović je precizirao i da je autorska naknada za živu muziku koja je naplaćena od ugostiteljskih objekata u 2019. godini iznosila 70 miliona dinara, dok je u 2020. godini zabeležen pad od preko 40%.

Taj novac se, prema njegovim rečima, raspoređuje na skoro 8.000 domaćih autora i u mnogo većem broju inostranim autorima.

„Ove godine posledice će osetiti svi, a među prvima na udaru je upravo muzička industrija u celosti jer su otkazani nastupi, koncerti, festivali, što je prilično veliki egzistencijalni udar za sve koji od tog posla žive“, ocenio je direktor SOKOJ-a.

UZ RAČUN PRIVREDNICIMA STIGAO I POPUST ZA „MUZIČKI DINAR“, ZA KAŠNJENJE SLEDI KAMATA

Raspodela tih sredstava se, kako je rekao, vrši na osnovu podataka o korišćenju dela i plaćenoj naknadi.

Skupština SOKOJ, sastavljena od autora, prema njegovim rečima, donosi plan raspodele, koji je usklađen sa međunarodnim standardima i definiše poene za dela, pravila vrednovanja koja važe za domaća i inostrana dela.

Manojlović je rekao da ta organizacija pokazuje „maksimalno razumevanje, ne samo u ovoj godini već i u prethodnim.

Objasnio je da se sporovi protiv neplatiša pokreću nakon opomena i onda kada se približi rok da slučaj zastari, dok se pre izvršenja šalje se još jedna opomena.

„U 2019. godini pokrenuto je oko hiljadu sudskih sporova, a svaki predmet je sadržavao fakture najviše iz prethodne tri godine“, rekao je Manojlović.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.