Srbija

02.09.2013. 09:12

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Srbi među prvih deset na svetu po nelegalnom radu u inostranstvu

Srbija

02.09.2013. 09:12

Srbija je među prvih deset zemalja u Evropi po surovoj eksploataciji radne snage u inostranstvu. Na ovaj problem ukazao je nedavno i Stejt department u svom izveštaju navodeći da su glavne destinacije radnika iz Srbije evropske zemlje, Azerbejdžan, Emirati, Rusija, pa čak i Urugvaj.
Procene su da samo u Rusiji na crno radi oko 15.000 naših državljana. Zvanična evidencija o njima u Srbiji ne postoji jer tamo borave kao turisti. 
Kako izgleda raditi u Rusiji, u ovakvom sumnjivom aranžmanu, osetilo je oko 300 Srba koji su pre manje od mesec dana trbuhom za kruhom uz obećanu platu od oko 1.200 evra, obezbeđen smeštaj i hranu, stigli u Sibir. Angažovani su preko različitih agencija, ali svi rade za hrvatsku i domaću firmu, „Velestroj“ i „Hopeks“ koje izvode radove na gradilištu. Iako im je pre polaska rečeno da će dobiti radne dozvole kada stignu na gradilište, to se nije desilo. 
„Ja sam ranije odlazio u Rusiju i radio za ove firme i sve je bilo OK, imali smo sve papire i dozvole. E, sada sam video kako je to raditi kao turista „- priča Dejan S. koji je u Sibiru preživeo pravu golgotu. 
„Po isteku mesec dana u kamp na gradilištu je upala imigraciona policija, sa fantomkama, naoružani i veoma agresivni. Sve je izgledalo kao na filmu. Naterali su nas da stanemo u kolonu jedan iza drugog sa rukama na ramenima onog ispred nas. Neki radnici su dobili i batine. Tukli su ih iz čista mira, verovatno da nas zaplaše. Bilo je strašno“ – objašnjava Dejan. 
Nakon toga su ih prebacili u zatvor gde su u dvorištu na otvorenom, u Sibiru, proveli više od 24 sata. 
„Uzeli su nam izjave i rekli da će nam sledeći put ako nas uhvate bez papira zabraniti doživotno ulazak u zemlju. Naviknute na ovakve situacije jer je to politika poslovanja mnogih firmi u Rusiji, poslodavce ceo ovaj slučaj nije mnogo zabrinuo.“ 
„Rekli su nam da ko hoće da se vrati može, a ko neće da mora da pređe granicu zbog vize koja ističe posle mesec dana. Ja sam odlučio da ostanem jer mi treba novac, bar još dva meseca tako da sam pre dve nedelje samo prešao sa još mnogim kolegama u Kazahstan i onda smo se odmah vratili na gradilište – priča naš sagovornik.“ 
Uslovi rada nisu nimalo prijatni. Radi se po 16 pa čak i 20 sati dnevno, uz strogu kontrolu, bez mogućnosti odmora osim za vreme obroka. 
„Toga ima mnogo, veliki broj naših firmi koje rade u Rusiji mobilisali su ljude iz Srbije da rade više po nelegalnim nego legalnim uslovima. Prihodi srpskih građevinskih firmi od poslova u inostranstvu su prošle godine bili 174 miliona evra. Od toga je Energoprojekt ostvario 168 miliona, dakle skoro ceo prihod. Imajući u vidu da se procenjuje da u samo u Rusiji radi 15.000 naših državljana, jasno da mnoge firme ne prijavljuju svoje prihode kao što ne prijavljuju ni radnike koji rade za njih“ – kaže za „Blic” direktor „Energoprojekta“ Vladimir Milovanović. 
U inostranstvu tenutno radi oko 360 energoprojektovih radnika dok je na poslovima koje izvode angažovano oko 5.000 lokalnih radnika. 
„Naš veliki problem je što sada imamo deficit radnika za sve infrastrukturne projekte koji se najavljuju, oni su po Rusiji gde rade za male pare, bez papira u teškim uslovima. Mnogima je, međutim, i to bolje nego da ostanu u zemlji jer od plate koju ovde prime ne mogu da izdržavaju svoje porodice“ – kaže Milovanović.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Cujem da vecina od tih osamnaerstoro dobilo otkaze pre neki dan!!! Ovako nesto je samo u Srbiji moguce, ljudi traze platu a dobiju otkaz!!!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.