Osmoro polaznika iz Srbije završilo je Akademiju za suzbijanje zločina nad divljim životinjama (Wildlife Crime Academy), koja je održana u španskoj Malagi polovinom aprila. Oni su sada obučeni da rade na slučajevima trovanja, nezakonitog lova i ilegalne trgovine divljim vrstama.
Ovi stručnjaci dolaze iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Srbije, Naučnog instituta za veterinarstvo Novi Sad, Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu i sa Katedre za patologiju Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu.
„Problemi sa kojima se u Srbiji suočavamo su izuzetno kompleksni i zahtevaju temeljno poznavanje, ne samo važećih nacionalnih i međunarodnih propisa, već i kriminalni um, motive, sredstva i tehnike kojima se prestupnici služe“, kaže Davor Marković, specijalista za suzbijanje zločina nad divljim vrstama iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
On objašnjava da se u toj oblasti borbe protiv kriminala zahteva najviši nivo znanja svih relevantnih strana, od predstavnika civilnog društva, policijskih službenika, patologa, forenzičara i predstavnika nadležnih ministarstava, pa sve do javnih tužilaca i sudija.
Polaznici akademije u MalagiFoto: Antonio Atienza Fuerte
Učesnici iz devet evropskih zemalja ušli su u istoriju kao prvi i jedini koji su dobili profesionalne kvalifikacije na ovako visokom i specijalizovanom nivou“, dodaje se u saopštenju.
Akademiju su organizovali Fondacija za konzervaciju lešinara (Vulture Conservation Foundation) i Pokrajinska vlada Andaluzije u okviru projekata BalkanDetox LIFE i LIFE with Vultures spoznorisanih od strane Evropske unije.
Prateći međunarodno priznate procedure Pokrajinske vlade Andaluzije i sadržaj dizajniran od strane profesionalaca sa preko 15 godina iskustva, uz podršku Europola, Akademija barata najvišim i najmodernijim nivoima znanja i prakse u ovoj oblasti.
Akademiju su pohađala 44 polaznika.
„Kombinujući istraživanje mesta zločina, forenzičke nauke i pravosudne procese, postigli smo pad od 80 odsto u ilegalnom trovanju divljih životinja u Andaluziji u periodu od 15 godina“, rekao je Injigo Fahardo, načelnik Departmana za zaštićene vrste Pokrajinske vlade Andaluzije i jedan od profesora Akademije.
On smatra da njihovi polaznici mogu da naprave slične rezultate u sopstvenim državama.
Tokom obuke, učesnici su usavršili svoje sposobnosti za profilisanje osumnjičenih i shvatanje kriminalnog ponašanja kroz praktične ispite koji se odnose na kriminalni potpis i povezivanje slučajeva. Teorijska obuka pokrila je teme forenzičke psihologije, analize zločina i kriminalnog profilisanja.
Učesnici su učili o metodologiji bihejvioralne analize dokaza i kako informacije mogu sprečiti zločine i pomoći u istrazi, naročito kada se radi o organizovanom kriminalu i internacionalnim mrežama koje se bave ilegalnom trgovinom i trovanjem divljih vrsta.
Jedan od ključnih momenata obuke bio je finalni ispit – vežba u kojoj su učesnici morali da ispitaju sadržaje kesa sa otpadom kako bi prikupili informacije i napravili profile osumnjičenih.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Bankari su već imali nekoliko sastanaka oko dogovora sa Narodnom bankom Srbije (NBS) u vezi najavljenih kredita za mlade, a postoji jedna tačka oko koje ekonomisti još uvek ne mogu da se dogovore, nezvanično...
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) daje zajam od 20 mil EUR (20,9 miliona dolara) Kontroli letenja Srbije i Crne Gore SMATSA, za nadogradnju sistema vazdušne navigacije. Ovaj zajam biće praćen i kredit...
U američkom Stejt departmentu nemaju komentar na najnoviju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Sjedinjene Američke Države (SAD) uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog većinskog ru...
Prošle godine procenjena stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) iznosila je 3,8 odsto, dok su procene da bi u ovoj, 2025. godini ona iznosila 4,5 odsto, a u godinama kasnije četiri odsto – što bi dovelo d...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok