Hoze Fernandez, podsekretar Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu izjavio je da Srbija ima šansu da postane regionalni lider u sektorima visoke tehnologije i zelene energetike. On je tokom posete Beogradu naveo i da je odluka o projektu „Jadar“ potpuno suverena odluka, koju treba da donesu građani Srbije.
„Za (ovu) nedelju je zakazano potpisivane sporazuma sa kompanijom UGTR, projekat od kojeg bi Srbija trebala da dobije jedan gigavat solarne energije. Američke kompanije su zainteresovanje u ulagane u obnovljive izvore energije, uz solar tu su hidro i vetar“, naveo je Fernandez na konferenciji za štampu održanoj u petak.
Srbija i SAD su u septmebru u Vašingtonu potpisali energetski sporazum čije je težište na promociji ulaganja američkog privatnog sektora u energetske projekte u Srbiji, sa naglaskom na održive izvore energije.
S obzirom da je potpisan energetski sporazum, na konferenciji za štampu je bilo dosta govora o projektu „Jadar“.
Podsekretar Fernandez je podseti da Rio Tinto nije američka kompanija, ali je dodao i da će Vašington pratiti projekat iskopavanja litijuma u Srbiji.
„Treba nam 42 puta više minerala kritičnih sirovina da bi postigli ciljeve do 2050. godine. Sada su neki od tih minerala pod kontrolom jedne ili dve države. Možda pet odsto grafita, litijuma dve trećine… Ako eksponencijalno ne naše snabdevanje – nećemo moći da izađemo na kraj sa energetskom stabilnošću, a litijum je od ključne važnosti za to. Zato pratimo razvoj projekta Jadar“, rekao je Fernandez.
Na pitanje da li misli da bi protivljenje eksploataciji litijuma u Srbiji moglo da zaustavi projekat „Jadar“, šta bi to značilo za Srbiju i za EU, kao i da li saradnja SAD sa Srbijom po pitanju izvora čiste energije uključuje i projekat litijuma, Fernandez je samo rekao da je sporazum „nedavno potpisan“ a da će buduću saradnju određivati „ono što vlasti Srbije žele da urade“.
„Ako želi savet i podršku, to je ono o čemu ćemo razgovarati. Da budem jasan, odluka da se dozvoli da ovaj projekat napreduje je potpuno suverena odluka koja je na narodu Srbije. Mi samo mislimo da će od čiste energije u budućnosti svi imati koristi, ali takođe verujemo da smo imali prilike da vidimo na koji način ovakve investicije zaista doprinose napretku privrede zemalja“, kazao je Fernandez.
Takođe je dodao i da rast srpskog BDP-a može da se uveća za jedan, dva ili tri odsto zbog „Jadra“, ali i duplo od toga ukoliko uspostavi proizvodnju baterija.
Kako je Fenandez ocenio, posle onoga što je video oko projekta „Jadar“ u Narodnoj skupštini, Srbija je po pitanju iskopavanja litijuma uspostavlila „pravu debatu“.
U međuvremenu je Srbija dobila novo odobrenje za dotok ruskog gasa i očekuje se da će isporuke tokom zimske sezone biti oko 400 miliona kubnih metara.
Produženje postojećeg ugovora o isporukama gasa iz Rusije, verovatno razmatrati u prvom kvartalu 2025. godine, prema najavam lokalnih medija.
Što se tiče ovog dogovora, baš u vreme boravka Fernandeza u Beogradu, podsekretar je rekao kratko da smo svi videli na primeru Ukrajine kako Rusija koristi svoje energente kao oružje, te da Srbija, ali i sve zemlje treba da rade na diversifikaciji snabdevanja i energetskoj nezavisnosti.
P a mi nisa otpadnim vodama i djubretom ne izlazimo nakraj….mislim da sanja…