Srbija je unapredila mere za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma i unapredila usaglašenost sa standardima FATF-a, navodi se u izveštaju Moneyval (Manival), koji je telo Saveta Evrope.
Zbog pomaka, Srbija je unapredila svoju poziciju sa „delimično usklađene“ na „u velikoj meri usaglašene“ u četiri oblasti koje se odnose na nefinansijska preduzeća i međunarodnu saradnju.
FATF kritikuje Srbiju zbog progona medija i civilnog sektoraMeđutim, pozicija Srbije je pala u oblasti novih tehnologija, u okviru koji su uvedeni novi međunarodni zahtevi za virtuelnu imovinu.
Manival je ispitao niz zakonodavnih, regulatornih i institucionalnih mera koja je Srbija uvela u ovim oblastima, ali, zbog proceduralnih ograničenja, nije procenjeno koliko se one efektivno sprovode u praksi, navodi se u saopštenju.
Među pozitivnim pomacima ističe se proširenje opsega subjekata koji su obavezni da sprovode analizu poslovanja, što se pre svega odnosi na advokate i notare.
Takođe, uvedeno je i obavezna provera identiteta prilikom ulaska u kazino, kao i pribavljanje pismene izjave da klijenti učestvuju u svoje ime.
Manji nedostaci, kako ističe Manival, odnose se na definiciju stvarnih vlasnika, kao i neusklađene propise po kojima advokati i notari vode poslovne knjige.
Rojters: Srbija zloupotrebljava standarde FATF da bi kontrolisala kritičare vlastiSrbija je u februaru 2018. godine stavljena na listu zemalja koje kontroliše Međudržavno telo za borbu protiv pranja novca (FATF).
FATF je u junu 2021. prestao sa monitoringom Srbije nakon što su „adresisani tehnički nedostaci“ koji su bili ranije prepoznati. Od tada Srbija zajedno sa Manivalom radi na unapređivanju kontrole pranja novca i finasiranja terorizma.
Pod opravdanjem usklađivanjem sa standardima FATF Srbija je 2020. godine napravila spisak medijskih radnika, nevladinih organizacija i udruženja građana i od banaka zatražila uvid u sve njihove transakcije.
Kao jedina privatna medijska kuća, na spisku je i matična firma Nove ekonomije kao i vlasnica i urednica Biljana Stepanović. Na spisku su i Krik, Birn, CINS…
Manival je ocenio da Uprava za sprečavanja pranja novca nema ovlašćenja da traži podatke od banaka ukoliko nema osnovane sumnje na pranje novca.