Srbija

07.09.2022. 12:23

Autor: Katarina Baletić

Srbija plaća 1,8 miliona evra održavanje plovnog puta u Bugarskoj

Foto: Wikimedia - XeresNelro

Srbija

07.09.2022. 12:23

Kompanije Geo-projekt SM i Regulacije doo iz Sremske Mitrovice radiće na održavanju plovnog puta Dunava u Bugarskoj, vidi se iz obaveštenja o dodeli ugovora.

Vrednost posla je 208,3 miliona dinara (1,8 miliona evra) bez obačunatog PDV-a. Tender je sproveden kao pregovarčki postupak bez objavljivanja javnog poziva zbog potrebe da se radovi hitno izvedu, piše u obrazloženju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Radove će platiti Srbija, u skladu sa sporazumom koji je potpisala sa Bugarskom.

Bilateralni sporazum je potpisan u subotu, a mehanizacija bi ove nedelje trebalo da bude u Bugarskoj, saopšteno je iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Ovaj dokument podrazumeva zajednički rad Srbije i Bugarske na „interventnim bagerskim radovima“ u uslovima ekstremno niskog vodostaja Dunava. Time bi trebalo da se omogući plovnost Dunava.

Sporazumom se srpska strana obavezuje da izvede radove bagerovanja plovnog puta, odnosno da obezbedi tehničku mehanizaciju potrebnu za izvođenje predmetnih radova.

Problem niskog vodostaja Dunava otežao je nabavku uglja za predstojeću zimu jer se najveće količine uglaj dopremaju vodnim putem, odnosno Dunavom i Savom iz Bugarske i Rumunije, o čemu je Nova ekonomija već pisala.

Pored uvoza uglja, obustava plovidbe na Dunavu u Bugarskoj prouzrokovala je i prekid dopreme evrodizela iz Luke Konstanca.

Dodatno, oko milion tona poljoprivrednih proizvoda planiraju se za izvoz Dunavom u Luku Konstanca iz Srbije.

Prohodan plovni put neophodan je i zbog dopreme sirovina za rad železare u Smederevu koja velike količine koksa i drugih sirovina doprema Dunavom.

Preduzeće Regulacije doo, koja će raditi na održavanju plovnog puta Dunava je od 2019. godine deo Gromahold grupe iz Bugarske, piše na sajtu ove firme.

Većinski vlasnik (51,7 odsto) preduzeća Geo-projekt SM je Miroslav Mirković, 23,3 odsto je u vlasništvu Milana Jovičića, dok je četvrtina udela u vlasništvu same kompanije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.