Vesti iz zemlje

24.08.2023. 15:41

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Srbija platila 74 miliona dinara zbog robe koju je zaplenila 2005. godine

Foto: Pixabay

Država Srbija je krajem jula kompaniji „Aktiva“ iz Beograda isplatila 74,1 milion dinara na ime izgubljene dobiti, zatezne kamate i troškova parničnog postupka. Kompanija Aktiva je vodila postupak protiv Srbije radi naknade materijalne štete jer joj je država 2005. godine godine, preko nadležnih organa, oduzela pa prodala robu (gvožđe) iz  skladišta u Smederevu.

Isplata „Aktivi“ je izvršena po pravnosnažnoj presudi Apelacionog suda u Beogradu iz marta.

Aktivi je, naime, rešenjem tržišnog inspektora 31. januara 2005. godine sa stovarišta treće kompanije oduzeta roba (preko 460 tona glatkog betonskog gvožđa F8, i prko 23 tone rebrastog betonskog gvožđa u šipkama).

Nakon nekoliko ponovljenih postupaka, Apelacioni sud je krajem marta doneo presudu kojom obavezuje Srbiju da Aktivi plati 46,3 miliona dinara (po osnovu izgubljene dobiti) sa zakonskom zateznom kamatom i troškovima postupka.

Isplatu toj kompaniji je (21. jula) izvršilo Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine.

Ministarstvo je Aktivi isplatilo ukupan iznos od 74,12 miliona dinara, a kako su Novoj ekonomiji odgovorili iz tog ministarstva, toj firmi je na ime glavnog duga isplaćeno 46.311.905,37 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom koja je od 14. decembra 2017. godine do 21. jula 2023. godine „dogurala“ do iznosa od 27,37 miliona dinara.

Ostatak je isplaćen na ime troškova parničnog postupka (379.500) dinara (sa zakonskom zateznom kamatom od 25. maja 2023. godine do 21. jula 2023. godine u iznosu od 8.424,38 dinara) i na ime troškova drugostepenog postupka koji iznose 46.500 dinara.

Ministarstvo je u odgovoru Novoj ekonomiji navelo i da je „dobrovoljno izvršilo obavezu“ utvrđenu presudom Apelacionog suda jer bi slučaju prinudnog izvršenja iznos isplaćenih sredstava bio „značajno viši“.

U odgovoru je navedeno i da je Republika Srbija (Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine) preko Državnog pravobranilaštva izjavila reviziju protiv odluke Apelacionog suda i da se odluka revizijskog suda se  još uvek čeka.

Novac kojim je isplaćen Aktivi, Ministarstvu je dodeljen iz tekuće budžetske rezerve.

U rešenju o upotrebi rezerve (koje je objavljeno u Službenom glasniku) piše da se sredstva (u iznosu od 75 miliona dinara) tom Ministarstvu raspoređuju „radi obezbeđivanja nedostajućih sredstava potrebnih za izmirenje obaveza na osnovu pravosnažne presude Apelacionog suda u Beogradu“.

Osim iz skladišta Smederevu, država je od Aktive u istom periodu, odvojenim rešenjem, oduzela pa prodala gvožđe i iz skladišta u Pančevu,  u vezi čega je vođen odvojeni postupak.

Aktiva je u periodu između 12. novembra i 25. decembra 2004. godine iz Ukrajine uvezla 650.740 kilograma glatkog betonskog gvožđa u šipkama za upotrebu u armiranom betonu i 252.800 kilograma rebrastog betonskog gvožđa u šipkama za upotrebu u armiranom betonu, navodi se u ranije donetoj presudi Evropskog suda za ljudska prava .

Navedena roba je uvezena u skladu sa zakonom, a preduzeće je platilo sve poreze i carine. Roba je bila uskladištena u dva magacina, u Pančevu i Smederevu, koja su u vlasništvu drugih preduzeća.

U periodu između 26. i 31. januara 2005. godine, Odsek tržišne inspekcije Smederevo pri Ministarstvu trgovine, turizma i usluga Srbije je izvršio inspekciju skladišta u Pančevu i Smederevu i računovodstvene evidencije preduzeća.

Inspekcija je (u)tvrdila da Aktiva nije ispunjavala propise o vođenju evidencija, kao i da je prodavala nepravilno evidentiranu robu.

Protiv te firme, uvoznika betonskog gvožđa, smeštenog delom u skladištu u Pančevu, a delom u skladištu u Smederevu, paralelno su vođena dva upravna postupka i u oba postupka su doneta rešenja o trajnom oduzimanju robe.

Presuda Apelacionog suda u Beogradu (po kojoj je Ministarstvo isplatilo 74,1 milion dinara) se odnosi na robu koja je se nalazila u Smederevu, dok je pitanje oduzimanja robe u Pančevu rešio Evropski sud za ljudska prava, objasnio je za Novu ekonomiju advokat Mihailo Pavlović. 

Naime, Aktiva je 2011. godine podnela podnesak Evropskom sudu za ljudska prava koji je utvrdio da je oduzimanjem uskladištene robe u Pančevu povređeno pravo Aktive na mirno uživanje imovine zbog „nesrazmerno mešanje organa države“.

U vezi sa robom oduzetom u Pančevu, u martu 2022. godine Evropski sud za ljudska prava je naveo da je primio prijateljsko poravnjanje (koje su potpisale obe strane) po kojem su se kompanija Aktiva složila da se odrekne bilo kakvih daljih tužbi protiv Srbije, pod uslovom da Vlada će joj isplatiti 149.801 evra na ime izgubljene dobiti i 16,93 miliona dinara za stvarnu štetu (tržišna vrednost robe koja  je oduzeta i kasnije prodata).

Prema rečima Pavlovića, referisanjem na presudu Evropskog suda koja je doneta u odnosu na Pančevo, je i postupak pred apelacijom (u vezi oduzete robe za Smederevo) rešen povoljno (po Aktivu), bez obzira što se ne odnosi na istu stvar.

„Viši sud je rešio u korist Aktive, pa je Apelacija to preinačila, da bi Vrhovni sud vratio nazad i tražio da se ponovi postupak. Postupak je ponovljen zahvaljujući presudi Evropskog suda, koja je doneta u odnosu na Pančevo“, rekao je Pavlović.

Milijardu evra bačeno na kazne i penale

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.