Vesti iz zemlje

01.10.2015. 11:53

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Srbija po konkurentnosti na 94. mestu, u regionu iza nas samo BiH

Srbija je ove godine zadržala 94. poziciju na rang-listi Svetskog ekonomskog foruma po indeksu globalne konkurentnosti za ovu godinu, od ukupno 140 rangiranih zemalja.
Ministar privrede Dušan Vujović izjavio je da nije iznenađen rezultatima istraživanja, ali je primetio da ono više meri impresije privrednika nego što meri njihovo predviđanje, te konstatovao da je Srbija zemlja koja je u fazi preokreta negativnih trendova, zbog čega i očekuje da će naredni rezultati biti znatno bolji.
Predstavljajući ovogodišnje rezultate, Svetozar Tanasković, istraživač FREN-a (Fondacija za razvoj ekonomske nauke), konstatovao je da su najveća pogoršanja, po oceni menadžera, na osnovu čijeg mišljenja je i rađena lista, zabeležena u tri segmenta – kvalitet infrastrukture, sofisticiranost poslovanja i razvijenost finansijskih tržišta – dok su najveća poboljšanja ostvarena u zdravstvu i osnovnom obrazovanju, kao i makroekonomskom okruženju.
U oblasti zdravstva pozitivni pomaci su, kako je naveo, ostvareni u pogledu broja obolelih od tuberkuloze, a u osnovnom obrazovanju u pogledu povećane stope upisa u osnovne škole.
Govoreći o tome kako su menadžeri ocenili makroekonomsko okruženje, on je rekao da su se pozitivne ocene odnosile na prosečnu godišnju stopu inflacije. „Prosečna stopa godišnja inflacije smanjena je u odnosu na prethodni izveštaj toliko da se sada Srbija nalazi na prvoj poziciji od 140 zemalja. Svi ostali makroekonomski indikatori, kao što su kreditni rejting zemlje, nivo štednje u procentu BDP-a, budžetski deficit, javni dug – pogoršani su”, naveo je on i dodao da su svi ovi podaci uzimani u obzir na osnovu statistike za 2014. godinu.
Ministar finansija Dušan Vujović rekao je da mu „nije drago što rezultati nisu bolji”, ali je naglasio da su menadžeri anketu popunjavali u aprilu i da su utiske o Srbiji iznosili na osnovu makroekonomskih pokazatelja za 2014. godinu, siguran da će sledeći izveštaj biti mnogo bolji.
Govoreći o tome koliko se trenutno situacija izmenila u odnosu na 2014. godinu, ministar je podsetio da je budžetski deficit na kraju decembra 2014. godine iznosio 6,3 odsto BDP-a, a na današnji dan deficit centralne države iznosi 1,33 odsto BDP-a, a da je uključujući i ostale nivoe vlasti deficit manji od dva odsto.
Ministar je takođe ukazao da anketa ne meri ni kretanje BDP-a, što je takođe značajan pokazatelj, a Srbija je, kako je naveo, ove godine uspela da preokrene tu putanju tako što će BDP od minus 0,5 porasti na plus 0,5 odsto, sa tendencijom rasta do jedan odsto.
On je naveo i da će zaduživanje Srbije ove godine biti manje za oko 600 miliona evra u odnosu na plan, što ovaj izveštaj takođe nije uzeo u obzir.
Upitan kako komentariše to što su privrednici anketu popunjavali u aprilu, a da su ključni reformski zakoni, poput Zakona o radu i Zakona stečaju i privatizaciji, doneti još lane, on je rekao da se efekti ovih propisa još nisu u punoj meri ispoljili.
Direktor FREN-a Jelena Žarković Rakić izjavila je da ovaj izveštaj zavisi više od toga šta menadžeri kažu nego od tvrdih statističkih podataka.
Kao primer navela je da menadžeri o kvalitetu infrastrukture daju toliko nisku ocenu da Srbija postaje uporediva samo sa nekim afričkim zemljama, što, kako je navela, nije odraz realnog stanja.
Izvršni direktor Srpske asocijacije menadžera (SAM) Jelena Bulatović ocenila je da će sledeće godine ova lista konkurentnosti ostvariti pozitivni pomak na osnovu efekata zakona o radu, planiranju i izgradnji i drugih reformskih zakona. „Efekti Zakona o radu još se ne primećuju toliko, ali je svakako sada fleksibilnije zapošljavanje i otpuštanje radnika”, ocenila je Bulatović.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ma bez brige. Platite to iz budzeta, narod jedva ceka da plati Etihadu sve sto treba. Mozete da platite i vise, nije nam zao. Sve sto ide nasoj braci, kao da ide nama. Ako treba osim Beograda na vodi, poklonicemo i Nis, Novi Sad, Palic, Zlatar… sta god da im se bude svidelo. Ustvari najbolje da poklonimo Staru planinu. Bolje oni da upravljaju, nego mladi Krkobabic. Njih bar ne mrzim.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.