Vesti iz zemlje

03.11.2023. 11:55

Autor: Katarina Pantelić

Srbija trenutno skladišti više gasa nego prošle grejne sezone

gasovod Izvor: Pixabay

gasovod

Srbija trenutno skladišti blizu 700 miliona metara kubnih gasa, što je istorijski rekord i veća količina nego na početku prethodne grejne sezone, navelo je Ministarstvo rudarstva i energetike. 

Prošle godine, ukupna planirana potrošnja prirodnog gasa bila je 3,01 milijardi kubnih metara, a u energetske svrhe utrošeno je oko 1,23 milijardi metara kubnih.

Od te količine, domaćinstva plus poljoprivreda su potrošila 377 miliona metara kubnih gasa, pošto je na gasovodni sistem u Srbiji priključeno oko 310.000 domaćinstava (12 odsto od ukupnog broja domaćinstava).

Prema Energetskom bilansu za 2022. godinu, gas učestvuje sa 14 odsto u ukupnom snabdevanju energijom, navelo je ministarstvo u odgovoru Novoj ekonomiji.

U 2022. godini, potrebne količine je 90 odsto dolazilo iz uvoza, dok se preostala količina proizvodila u Srbiji, uglavnom u Vojvodini.

Srbija se trenutno snabdeva gasom iz Balkanskog toka (koji je krak ruskog gasovoda Turski tok, koji se prostire od Bugarske do Mađarske granice), ali deo gasa u Srbiju ulazi iz Mađarske.

Trasa ovog gasovoda ide od Rusije preko Crnog mora do Turske i dalje Bugarske, Srbije pa do Mađarske.

Dve trećine gasa, prema podacima Agencije za energetiku, Srbija dobija iz Rusije upravo Turskim tokom.

Radna zapremina domaćeg skladišta gasa Banatski Dvor je 450 miliona metara kubnih, a maksimalni dnevni kapacitet istiskivanja iz skladišta je pet miliona metara kubnih na dan.

„Gas iz skladišta se povlači pre svega u danima vršne potrošnje i to za snabdevanje svih kategorija kupaca, srazmerno njihovom učešću u ukupnoj potrošnji“, navelo je resorno ministarstvo.

Ministarstvo je navelo da svaki „novi skladišni kapacitet znači veću sigurnost, a da su dodatne zalihe obezbeđene u Srbiji i Mađarskoj“.

U sedam godina tri sporazuma za proširenje skladišta Banatskog Dvora

Proširenje jedinog skladišta na teritoriji Srbije Banatski Dvor zvaničnici najavljuju godinama unazad, ali projekat nije završen. Do sada je tri puta potpisivan sporazum za njegovo proširenje, od 2015. godine.

Prvi takav sporazum potpisan je u  oktobru 2015. godine u Moskvi. Njega su potpisali predsednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler i generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, u prisustvu tadašnjeg premijera, danas predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

U januaru 2019. godine proširenje skladišta je dogovoreno sa Gaspromom tokom posete ruskog predsednika Vladimira Putina Srbiji. Potpisnici memoranduma bili su takođe Bajatović i Miler.

U junu prošle godine (2022) ministar finansija Siniša Mali i ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto potpisali su gasni sporazum kojim je obezbeđen dodatni prostor za skladištenje gasa za predstojeću zimu.

Na koji period je Srbija iznajmila deo skladišta u Mađarskoj i po kojoj ceni, nije bilo poznato .

U junu ove godine ugovoreno je registrovanje zajedničke kompanije Srbije i Mađarske za trgovinu gasom „Serbhungas d.o.o.“. Kako je tada bilo navedeno, kompanija je osnovana sa ciljem unapređenja snabdevanja i postizanja bolje cene za građane i privredu.

Preduzeće je zajedničkom vlasništvu mađarskog MVM CEEnergy i javnog preduzeća Srbijagas, a mađarska kompanija ima 51 odsto vlasništva dok Srbijagas ima 49 odsto.

Kako je navelo Ministarstvo rudarstva i energetike, kao osnovni kapital u firmu, zemlje su uložile 200 hiljada evra.

Koliko bi se snabdevanje gasom poboljšalo u Srbiji ukoliko bi se ovo skladište proširilo, Nova ekonomija je upitala predstavnike iz sektora energetike Agencije za energetiku Srbije ali do objavljivanja teksta nije dobila odvoor na ovo pitanje.

Interkonektor Srbija-Bugarska za sigurnost snabdevanja

Prema podacima Ministarstva rudarstva, gasna interkonekcija Srbija-Bugarska je u završnoj fazi izgradnje, a predviđeni kapacitet ovog gasovoda je 1,8 milijardi metara kubnih godišnje prema Srbiji.

To znači da će zemlja dobiti pristup gasu iz Azerbejdžana i Kaspijskog regiona, kao i tečnom prirodnom gasu (LNG) u Grčkoj, već krajem ove godine.

„U toku su pregovori u vezi sa obezbeđivanje snabdevanja Srbije gasom iz Azerbejdžana i do kraja novembra očekuje se potpisivanje Memoranduma o razumevanju između ministarstava energetike Srbije i Azerbejdžana, kao i komercijalnog ugovora između azerbejdžanskog snabdevača i Javnog preduzeća „Srbijagas“. Očekuje da snabdevanje prirodnim gasom interkonektorom počne do kraja 2023″, navelo je ministarstvo.

Iz ministarstva su dodali da se, stvaranjem uslova za diversifikaciju izvora snabdevanja gasom, zajedno sa količinama gasa uskladištenim u Banatskom Dvoru i skladištima u Mađarskoj, značajno povećava sigurnost snabdevanja prirodnim gasom.

Prema podacima Delegacije EU u Srbiji, novi gasni interkonektor bi trebalo da poveže srpsku mrežu u Nišu sa bugarskom mrežom u Sofiji u dužini od 109 kilometara na srpskoj strani.

Izgradnja gasnog interkonektora počela je u januaru 2022. godine, a Evropska unija podržala je ovaj projekat sa 49,6 miliona evra bespovratne pomoći.

Srbija je uzela i kredit Evropske investicione banke od 25 miliona evra iz koga će plaćati izgradnju dela gasovoda koji prolazi kroz Srbiju.

Srbija ograničila cenu gasa, kupci dobijaju naknadu u slučaju vanrednih poskupljenja

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.