Srbija će od Banke za razvoj Saveta Evrope uzeti zajam od 20 miliona evra za rekonstukciju dva centra za obuku (u Beogradu i Vršcu) za potrebe vazduhoplovnog obrazovanja (po modelu dualnog obrazovanja), piše u predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o zajmu.
Dva centra za obuku čine novoformiranu državnu Visoku školu strukovnih studija Vazduhoplovnu akademiju.
Predlog Zakona o potvrđivanju okvirnog sporazuma o zajmu između Banke za razvoj Saveta Evrope i Republike Srbije za projektni zajam – Centar za obuku za dualno obrazovanje upućen je u skupštinsku proceduru.
Ukupni troškovi projekta se procenjuju se na 39,1 milion evra, uključujući i zajam Banke od 20 miliona evra.
Iz zajma će se finansirati građevinski radovi, oprema, nameštaj i određene usluge, dok Srbija finansira nabavku zemljišta i imovine i građevinske radove.
Projektne aktivnosti se odnose na rekonstrukciju objekata za obuku u Beogradu i Vršcu, rekonstrukciju studentskog smeštaja u Vršcu i modernizaciju opreme i tehnologije, što će koristiti na obema lokacijama.
Nosilac projekta je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
U obrazloženju zakona se navodi da se projekat može posmatrati kao pilot projekat za razvoj dualnog obrazovanja na akademskom nivou.
ĐACI IZ DUALNOG SISTEMA VOLE PRAKSU U KOMPANIJAMA
Dualno obrazovanje ubuduće i za vojsku i policijuVisoka škole strukovnih studija Vazduhoplovna akademija, kako se navodi na njenom sajtu, osnovana je u skladu sa potrebama tri kompanije iz sektora vazduhoplovne industrije, MTU Maintenance Serbia, Er Srbije i Кontrole letenja Srbije i Crne Gore SMATSA.
MTU Maintnance Serbia, Er Srbija i SMATSA, potpisale su sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoj u avgustu 2021, Memorandum o saradnji na razvoju dualnog modela studija u visokom obrazovanju u vazduhoplovstvu.
Krajem maja Ministarstvo prosvete je objavilo da je Vazduhoplovna akademija preuzela pilotsku akademiju u Vršcu i da ona više neće biti u vlasništvu Kontrole letenje Srbije i Crne Gore SMATSA. Tada je saopšteno da će pilotska akademija u Vršcu u buduće biti u „sistemu dualnog obrazovanja“.
Gde će se zaposliti generacija iz karantina: Još teži položaj mladih na tržištu radaPod kojim uslovima se uzima zajam?
Zajam se isplaćuje u najmanje dve tranše, a iznos prve ne sme biti veći od 25 odsto ukupnog iznosa zajma.
Srbija ima mogućnost da izabere fiksnu ili varijabilnu kamatnu stopu prilikom povlačenja tranše i ona će se primenjivati tokom čeitavog perioda njene otplate.
Prilikom povlačenja tranše, Srbija ima mogućnost da izabere između godišnje, polugodišnje i tromesečne otplate kredita.
Takođe, za svaku pojedinačnu povučenu tranšu, ima mogućnost izbora perioda otplate do 20 godina sa uključenim periodom početka do pet godina.
Pristupna naknada i naknada na nepovučena sredstva zajma se ne plaćaju, piše u predlogu zakona.
Krajnji datum raspoloživosti kreditnih sredstava je 31. decembar 2025. godine, a period realizacije projekta je predviđen u periodu od 2022 – 2025. godine.