Srbija

12.08.2013. 09:41

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Srbija zatrpana lošim tehničkim uređajima

Srbija

12.08.2013. 09:41

Gotovo svaka treća tužba koju potrošači upućuju inspekciji i udruženjima potrošača povezana je sa lošim kvalitetom i nebezbednošću električnih uređaja i opreme.

Produžni kablovi koji prouzrokuju kratke spojeve, fenovi i usisivači koji pregore prilikom prvog korišćenja i pokvareni punjači za baterije samo su neki od neispravnih uređaja na koje se građani svakodnevo žale nadležnima, pre svega, tržišnoj inspekciji. piše Blic.

„Kupila sam novi fen u novootvorenoj prodavnici. Nisam ga mnogo platila, ali čim sam ga prvi put uključila nešto je puklo, zavarničilo i fen mi je bukvalno izleteo iz ruke i udario u zid. U istom trenutku nestalo je struje u celom stanu. Uplašila sam se da su mi „crkli“ svi aparati koji su tog trenutka bili uključeni u struju, jer se to godinu dana ranije dogodilo u kući mog strica, kada su mu zbog neispravnog kabla otišli televizor i veš-mašina. Na sreću, kod mene su samo poiskakali osigurači“ – priča Mina Rajković (40). 

Rezultati kontrole Tržišne inspekcije pokazuju da su kupcima najviše muka zadavali upravo produžni kablovi, pa je od ukupnog broja kontrolisanih kablova samo dva odsto njih bilo bezbedno za upotrebu. 

Situacija je slična i kada su u pitanju punjači baterija. Kako inspekcija kontroliše samo zvanične radnje, stvarno stanje stvari verovatno je mnogo gore, jer se veliki deo prometa uređajima obavlja na buvljacima, pijacama i internet-sajtovima, gde provere nema. 

„Tržišna inspekcija zabranila je protekle godine promet na desetine hiljada komada električne opreme. Sprovedeno je 480 kontrola, doneto 110 rešenja o otklanjanju nedostataka, kao što su nepotpuna deklaracija ili nedostatak uputstva za upotrebu i podneto je 88 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka – objašnjavaju u Tržišnoj inspekciji Ministarstva trgovine. “ 

Od 14 uzorkovanih produžnih kablova, 13 nije ispunjavalo propisane zahteve. Jedan deo neispravnih proizvoda uvoznici su vratili dobavljačima u inostranstvo, a drugi je uništen u reciklažnim centrima. 

„Neispravni kablovi, punjači i lampe predstavljaju rizik od strujnog udara, ili bar kratkog spoja. Jeftine i nekvalitetne mikrotalasne pećnice i kuvala znaju da eksplodiraju ničim izazvani, a kod električnih seckalica događa se da sečivo samo odleti. Električne uređaje ne treba kupovati na pijacama i treba izbegavati najjeftinije, nepoznate marke“ – objašnjava električar Mile Jovčić. 

Umesto da kupcu vrate novac ili zamene neispravan proizvod, trgovci često izbegavaju da reaguju na reklamacije na neispravnu tehničku robu, a neretko i odgovornost prebacuju na drugog. 

Jeftini tehnički uređaji koji su preplavili Srbiju često su lošeg kvaliteta, pa se na njih kupci najviše i žale. Uvoznici su po zakonu obavezni da obezbede kako servisiranje, tako i dovoljan broj rezervnih delova, ali se u praksi često dešava da ovi uslovi nisu ispunjeni.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.