Prema najnovijem izveštaju Globalnog indeksa prava, koji ukazuje koliko se krše radnička prava u zemlji, Srbija je dobila ocenu četiri. Tu ocenu dobijaju zemlje u kojima se sistemski krše radnička prava, saopštio je sindikat Nezavisnost.
Ovaj Gloobalni indeks prava je predstavljen na 112. redovnom zasedanju Međunarodne konferencije rada u Ženevi.
Srbija je i prethodnog puta dobila istu ocenu. Pred nje, u ovoj grupi našli su se i Grčka, Mađarska, Severna Makedonija i Velika Britanija.
I ovaj poslednji Globalni indeks je pokazao veoma brzo pogoršanje u pitanju poštovanja radničkih prava u svim regionima sveta.
„Ovakvo stanje je i pokazatelj urušavanja demokratije jer nema demokratije bez demokratskih sindikata i poštovanja radničkih prava“, navela je Nezavisnost u saopštenju.
Deset najgorih zemalja kada su u pitanju radnička prava su: Bangladeš, Belorusija, Ekvador, Egipat, Eritreja, Gvatemala, Mijanmar, Filipini, Tunis i Turska.
Tragičan je podatak da je dvadeset aktivista ubijeno zbog svojih sindikalnih aktivnosti u šest zemalja: Bangladešu, Kolumbiji, Gvatemali, Hondurasu, Filipinima i Južnoj Koreji.
Podaci pokazuju da se samo u dve zemlje, Brazilu i Rumuniji, stanje po pitanju radničkih prava poboljšalo u odnosu na prošlu godinu.
Od ukupnog broja zemalja, u 79 odsto je kršeno pravo na kolektivno pregovaranje, a u 75 odsto zemalja se krši pravo radnika da organizuju sindikat.
U 65 odsto zemalja radnici nemaju pristup ili imaju ograničen pristup pravdi, dok u 43 odsto njih postoji ograničenje slobode govora i okupljanja.
Radnici su hapšeni i zatvarani u 74 zemlje a u 44 zemlje su iskusili nasilje, pokazuje izveštaj.
Fabrika Jura – „Zabranjeni grad“