Vesti iz zemlje

13.07.2023. 10:40

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

Srbiji odobren zahtev za prijateljstvo sa ASEAN-om

Foto: Pixabay

Asocijacija zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN) odobrila je pristupni zahtev Srbije u Ugovor o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, saopštila je Vlada Srbije nakon sastanka ministara spoljnih poslova ASEAN-a u Džakarti (Indonezija).

Srbija je sa deset članica ASEAN-a u 2022. godini ostvarila ukupnu spoljnotrgovinsku razmenu od 710 miliona dolara, saopštila je Vlada.

Države članice ove organizacije (Indonezija, Filipini, Malezija, Singapur, Tajland, Kambodža, Laos, Vijetnam, Brunej Darusalam i Mjanmar) jednoglasno su odobrile pristupni zahtev Srbije, navodi se u saopštenju Vlade.

Srbija je formalni zahtev za pristupanje Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji uputila 2013. godine.

Ugovor o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji ustanovljen je 1976. godine, ima za cilj stvaranje političke stabilnosti i bezbednosti u Jugoistočnoj Aziji, obezbeđujući mirno rešavanje sporova između zemalja, saopštila je Vlada.

Pristup ovom ugovoru otvara mogućnosti Srbiji za bliži dijalog, saradnju i uključivanje u različite mreže i platforme ASEAN-a, navodi se u saopštenju.

Među državama potpisnicama Ugovora nalaze se i sve velike sile, brojne države Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike (NR Кina 2003, Indija 2003, Japan 2004, Pakistan 2004, Ruska Federacija 2004, Francuska 2006, SAD 2009, Кanada 2009, Turska 2010, EU 2012, UК 2012). Ugovoru o prijateljstvu i saradnji su u poslednjih nekoliko godina pristupile Nemačka (2019), kao i Južnoafrička Republika, Кolumbija i Кuba (2020), Danska, Grčka, Holandija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Ukrajina (2022), saopštila je Vlada Srbije.

„Najvažnije oblasti saradnje ASEAN-a sa državama potpisnicama Ugovora o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji su, između ostalih, ekonomska saradnja, obrazovanje i razvoj međuljudskih kontakata, nauka, tehnologija i inovacije i održivi razvoj“, piše u saopštenju.

Ovo uključuje učešće na sastancima, dijalozima i inicijativama ASEAN-a, što može doprineti diplomatskim, ekonomskim i kulturnim razmenama.

Očekuje se da do 2030. godine Asocijacija država Jugoistočne Azije postane „četvrta svetska ekonomija po veličini“, navodi se u saopštenju Vlade.

Srbija će organizovati specijalizovani EXPO 2027, ali to nije Svetska izložba

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.