Sva preduzeća u Srbiji koja ispuštaju otpadne vode u nardne tri godine moraće da reše ovaj problem, podseća Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED). Našu državu na to obavezuju evropske regulative.
„Procent prečišćenih voda koje se vrate u izvorišta, već nekoliko godina ne prelazi osam odsto, a ulaganja u postrojenja zahtevaju velike investicije, posebno za male privrednike“, objašnjava direktor održivog razvoja u NALED-u Slobodan Krstović.
U ukupno 47 gradova i opština u Srbiji postoji postrojenje za rečišćavanje otpadnih voda, a polovina njih nije u funkciji.
Ukupne investicije za zaštitu voda ku Srbiji procenjuju se na 5,4 miliona evra pa su na sastanku razmatrana potencijalna rešenja koja se mogu postići saradnjom prvatnog, javnog i civilnog sektora.
„Kad je voda kao ključni resurs u pitanju, naša kompanija smanjila je potrošnju vode za više od 50 odsto u poređenju sa 2007. godinom, a radimo na tome da ovaj procenat bude i veći“, kaže Tisa Čaušević iz kompanije Coca-Cola HBC Srbija.
Ona podseća da AWS standard koji primenjuje ta kompanija nalaže preduzećima da prođu kroz pet koraka sa ciljem da zaštite vode od zagađenja.
To je kako dodaje prikupljanje informacija za razumevanje vodnih resursa, razvoj planova za upravljanje otpadnim vodama i implementacija, procena ispunjenja planova, komunikacija i javno objavljivanje.
„Obe naše punionice, u Beogradu i Vlasini, su prošle kroz ovaj proces“, rekla je Čaušević.
Prema njenim rečima, takav okvir mogu da usvoje i primene sve organizacije, bez obzira na svoju veličinu, sektor u kojem posluju i mesto gde se nalaze.
Cilj toga odgovorno upravljanje, očuvanja kvaliteta vode, zaštite biodiverziteta i živog sveta u okviru sliva kojima pripadaju.