Vesti iz zemlje

01.09.2023. 12:44

NBS

Autor: Katarina Pantelić

Šta dobijate uz osnovni račun u banci od 150 dinara?

Šta dobijate za 150 dinara u banci? Izvor: Nova ekonomija/ KP

Šta podrazumeva osnovni račun u banci od 150 dinara?

Narodna banka Srbije (NBS) dala je smernice o tome ko ima pravo da u banci otvori platni račun sa osnovnim uslugama koji košta maksimalno 150 dinara mesečno i šta te usluge podrazumevaju, nakon što su neke banke u Srbiji najavile povećanje naknada i usluga za održavanje računa.

Naime, banke su dužne da potrošaču koji ima zakonit boravak u Srbiji na zahtev omoguće otvaranje i korišćenje platnog računa sa osnovnim uslugama.

Pored toga, ukoliko potrošač koji već ima otvoren račun u banci, proceni da mu je prihvatljivije da otvori račun sa osnovnim uslugama, može da zatraži njegovo otvaranje, uz istovremeno podnošenje zahteva za zatvaranje drugih platnih računa u banci.

„Građani koji se odluče da otvore platni račun sa osnovnim uslugama, osim tekućeg dinarskog računa u banci, dobijaju besplatnu debitnu platnu karticu, mobilno i elektronsko bankarstvo, koje omogućava i neograničen broj instant plaćanja putem IPS QR koda na prodajnim mestima, a mogu i da besplatno podižu gotovinu na šalteru i na bankomatima svoje banke”, rekla je viši stručni saradnik u Odseku za regulativu i razvoj platnog sistema u NBS Sanja Ristović.

Napomenula je i da korisnici platnog računa kod banaka koje naplaćuju naloge u elektronskom ili mobilnom bankarstvu imaju 30 odsto nižu naknadu u odnosu na najnižu cenu tog naloga koju plaćaju korisnici ostalih paketa.

Takođe, prema njenim rečima, banka je dužna da potrošaču omogući neograničen broj transakcija.

Da li moramo da doplaćujemo određene usluge?

Prema rečima višeg stručnog saradnika u Odseku za regulativu i razvoj platnog sistema u NBS Sanje Ristović uz platni račun sa osnovnim uslugama, potrošač može da zahteva i doređene dodatne usluge kao što su izdavanje osnovne kreditne kartice, dozvoljeno prekoračenje računa, čekovi i devizni platni račun.

Kako je kazala, u skladu sa Odlukom sve navedene dodatne usluge banka može naplatiti dodatnu uslugu od korisnika u iznosu koji nije veći od naknada za te usluge u okviru sledećeg paketa platnog računa.

Primera radi, ukoliko se korisnik odluči za osnovni paket račun koji košta 150 dinara, zatim proceni da mu je potrebna kreditna kartica, on će plaćati cenu kartice onoliko koliko je plaćaju i korisnici sledećeg (skupljeg) paketa računa.

Ukoliko se, na primer ta kreditna kartica u skupljem paketu koji košta 300 dinara, uopšte ne plaća dodatno, onda korisnika osnovnog paketa ta kreditna kartica ne može koštati više od 75 dinara.

„Ukoliko korisnik želi da koristi više od jedne dodatne usluge, Odlukom je propisano da ukupan zbir iznosa naknada za te dodatne usluge, računajući i iznos od 150 dinara, koji podrazumeva korišćenje osnovnih usluga, ne može biti veći od 80 odsto iznosa naknade za održavanje paketa platnog računa kod kojeg su sve te dodatne usluge uključene”, naglasila je Ristović.

Pored toga, Ristović je napomenula da su banke dužne da u okviru svoje internet prezentacije imaju posebnu stranicu za platni račun sa osnovnim uslugama, na kojoj prikazuju samo informacije o platnom računu sa osnovnim uslugama, i to tako da jasno prikažu podatke o svim uslugama i naknadama koje se, u skladu sa ovom odlukom, pružaju i naplaćuju u vezi s tim računom.

Danas prestaje da važi dogovor između NBS i komercijalnih banaka u Srbiji o zamrzavanju cena naknada i provizija, koje je stupilo na snagu tokom korona-krize.

Pošto ovaj dogovor nije produžen, banke će održavanje platnog računa, korišćenje kartica, prenos novca, podizanje novca na bankomatima druge banke i korišćenje čekova naplaćivati ili po starom cenovniku od pre dve godine ili po nešto skupljim tarifnicima.

Podsećamo, prema aktuelnom dogovoru, banke koje posluju u Srbiji su se obavezale da do 1. septembra ove godine svoje usluge zamrznu na nivou koji je važio 1. januara 2021. godine, shodno preporukama Narodne banke Srbije (NBS).

Bankarske naknade se od 1. septembra vraćaju na stari, viši nivo

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.