Nakon najavljenih izmena zakona kojima se daje mogućnost izvršiteljima da utvrđuju dokumentaciju u katastru, zbog čega su se advokati letos oštro pobunili, još nema zvaničnog Nacrta tog predloga. Međutim, pre nekoliko dana Republički geodetski zavod (RGZ) i Komora javnih izvršitelja potpisali su Sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji, kojim se omogućava izvršiteljima „brža razmena informacija“ sa službama katastra.
Sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji potpisali su Borko Drašković, direktor RGZ-a i Bojan Кostić, predsednik Komore javnih izvršitelja.
„Ovaj sporazum omogućava bržu razmenu relevantnih informacija, smanjujući vreme potrebno za pripremu i sprovođenje izvršiteljskih postupaka. Ova saradnja donosi niz prednosti za građane Srbije, uključujući ubrzanje postupaka, veću sigurnost podataka i pristup tačnim informacijama“, navodi se u saopštenju Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).
Advokatska komora Srbije (AKS) najoštrije je osudila najavljene izmene Zakona o izvšenju i obezbeđenju i proširenju nadležnosti javnih izvršitelja. Tri sindikata RGZ-a, takođe su se protivila predloženim izmenama.
U Komori javnih izvršitelja kažu da za najavljenu inicijativu za izmene i dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju još nema teksta zvaničnog Nacrta za izmene Zakona.
Sporazum koji su sad zaključili Republički geodetski zavod i Komora javnih izvršitelja ne odnosi se na konkretna pitanja obuhvaćena inicijativom, „već se Sporazumom unapređuje dosadašnja odlična saradnja RGZ-a i Komore“, kažu u Komori javnh izvrštelja za Novu ekonomiju.
„Imajući u vidu da javni izvršitelji u okviru izvršnog postupka gotovo svakodnevno sarađuju sa službama katastra, zaključeni sporazum će omogućiti bržu razmenu relevantnih informacija, uz dodatni razvoj sigurnosnih procedura, čime se obezbeđuje potpuna zaštita podataka i integritet informacija“, kažu u Komori javnih izvršitelja.
Ukoliko nadležni usvoje inicijativu i predlog za izmene i dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju, javni izvršitelji ne bi pružali pravnu pomoć u formalnom smislu, ali bi utvrđujući sve podatke neophodne za upis nepokretnosti i podnošenjem zahteva za upis u katastar, pomogli građanima da reše svoja višegodišnja nerešena imovinsko-pravna pitanja, kažu u Komori.
Advokatska komora Srbije letos je saopštila da se protivi najavljenoj izmeni Zakona o izvršenju i obezbeđenju. Izmene se odnose na rešavanje upisa prava svojine u katastar nepokretnosti u situaciji kada vlasnik poseduje staru i nepotpunu dokumentaciju za upis.
Advokatska komora Srbije protivi se da davanju nadležnosti izvršiteljima da pružaju pravnu pomoć građanima prilikom upisa prava u katastar.
„Pružanje pravne pomoći koje je prema odredbi člana 67. Ustava Srbije u isključivoj nadležnosti advokature i službe pravne pomoći pri lokalnim samoupravama“, saopštila je Advokatska komora Srbije.
Nebojša Pejčinović, iz Sindikata Republičkog geodetskog zavoda „Nezavisnost“ izjavio je za Novu ekonomiju da je informacija o potpisivanju Sporazuma između RGZ-a i Komore javnih izvršitelja bila je iznenađenje za sve.
Iz ugla zaposlenih i sindikata u RGZ-u to je pitanje veoma problematično.
„Prvenstveno zbog upitnog kapaciteta javnih izvršitelja za rad sa predmetima u kojima su otvorena i nerešena mnoga pitanja koja nisu samo pravne već i tehničke prirode. Čak i sama identifikacija nepokretnosti je za sve one koji nisu geodezi ili ne poznaju način funkcionisanja katastra i njegovog održavanja veoma komplikovana“, ocenjuje Pejčinović.
On podseća i na Izmene zakona o izgradnji i odredbe o besplatnoj konverziji zemljišta koje su donete u avgustu ove godine, ali da „ni posle dva meseca još nije stigla instrukcija kako će se taj postupak sprovoditi“.
„To ukazuje da su mnoge odluke koje su donete nedovoljno promišljene i da se donose stihijski. Očigledno da je komunikacija između RGZ-a i Ministarstava veoma otežana jer se donose odluke koje nisu primenjive u praksi“, ukazuje Pejčinović.
Prema njegovoj oceni, od ovakvog sporazuma „samo će izvršitelji imati koristi, a dostupnost svih podataka iz baze katstra može biti višestruko zloupotrebljena“.
Прво не ради се о геолозима него о геодетама то су два различита
занимања. Друго нико нигде није видео текст споразума,треће улога правника у катастрима сведена је на обичне писаре који само уносе и бришу податке.
И најзад ни речи о томе које се све одредбе устава и закона крше овим споразумом.
Privrednici u Srbiji suočavaju se sa novim poskupljenjem struje, saznaje Nova ekonomija. Elektroprivreda Srbije (EPS), naime, dostavila je preduzećima nove ponude za snabdevanje električnom energijom, koje p...
Na četvrtoj sednici Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država, Kancelarije za kontrolu strane imovine odlučeno je da se podrži molba NIS-a za ponovno odlaganje sa...
Osim grande pande, u Kragujevcu će se proizvoditi još jedan novi model i brend – počela je montaža električnog citroena C3, prenosi eKapija.Stelantis, grupacija koja obuhvata više brendova kao što su fia...
Kockanje i klađenje su sve prisutniji u našem društvu – od sportskih kladionica do onlajn igara na sreću. Ali, da li su oni samo bezazlena razonoda ili postaju ozbiljan društveni problem?Da li poznajete ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok
Прво не ради се о геолозима него о геодетама то су два различита
занимања. Друго нико нигде није видео текст споразума,треће улога правника у катастрима сведена је на обичне писаре који само уносе и бришу податке.
И најзад ни речи о томе које се све одредбе устава и закона крше овим споразумом.