Srbija

17.11.2017. 10:27

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Šta Srbiji donosi novi aranžman sa MMF-om poznat kao Čuvarkuća

Srbija

17.11.2017. 10:27

Krajem februara završava se trogodišnji aranžman sa MMF-om. Srbija je postigla više od očekivanog, ocenili su stručnjaci te misije na poslednjoj proveri primene dogovorenog programa. Sada su stvari mnogo drugačije i priča se o novom specijalnom programu Fonda – Pi-Si-Aj ili Čuvarkuća, kako su ga nazvali u Vladi.

Da li će biti novog aranžmana sa MMF-om zavisi od Vlade Srbije. O tome se sa MMF-om već razgovaralo. Mogući program dobio je simpatično ime – Čuvarkuća.

„Pi-Si-Aj je novi instrument Fonda. Od sadašnjeg aranžmana razlikuje se po tome što je namenjen zemljama kojima nije potrebna finansijska podrška. Što se tiče ciljeva i nadzora veoma su slični i tu bi bilo provera na svakih šest meseci. To je samo jedan od brojnih dostupnih instrumenata ako se srpske vlasti odluče da imaju novi aranžman“, rekao je Sebastijan Sosa, šef Kancelarije MMF-a.

U tekućem aranžmanu iz predostrožnosti Srbija je imala na raspolaganju 1,2 milijarde evra.

„Ovaj aranžman nas je koštao za rezervaciju milion evra za tri godine, to je fiksni trošak. Nismo koristili ni dinar. Taj novi specijalni instrument je pokušaj samog Fonda da svoju savetodavnu ulogu podigne na viši nivo“, ističe guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.

Novac nam sada još manje treba, ali je za ministra finansija novi aranžman potreban zarad privlačenja više i krupnijih investitora.

„Strani investitori prvo pitaju da li zemlja ima program sa MMF-om ili ne jer to je neki garant šta se tu dešava i koliko su stvari pod kontrolom“, objašnjava Lazar Šestović iz Kancelarije Svetske banke.

Ipak, predsednica Vlade smatra da bi Srbiji na putu ka bržem ekonomskom rastu novi aranžman sa Fondom mogao i da smeta. Sličan stav zagovaraju i pojedini ekonomisti.

„Javni dug je blizu mastriškog kriterijuma, inflacija je niska, deficit ne postoji – to je ono što je Fondu bitno. Imamo problem svakako s dinamičnijom ekonomskom aktivnošću, s izvorima rasta, na koji način da podignemo i ubrzamo ekonomsku aktivnost, ali nisam siguran koliko je Fond tu bitan i koliko može da nam nedvosmisleno pomogne“, kaže ekonomista Ivan Nikolić.

Međutim, Srbija je članica MMF-a – i to jedna od najstarijih. Pa i ako ne bude novog programa saradnja se nastavlja, a njen obavezni deo su posete i provere na svakih godinu ili dve.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.