Srbija

29.07.2017. 11:27

Večernje Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Štale, šupe i kokošinjci koji su građeni bez dozvole, moraće da se legaliziju

Srbija

29.07.2017. 11:27

Proteklih godina širom Srbije nisu „na divlje“ nicale samo kuće i zgrade.

Prema podacima iz Baze nelegalno izgrađenih objekata, čak 966.514 njih su štale, svinjci, kokošinjci, golubarnici, ali i garaže, ostave, septičke jame, bunari ili cisterne za vodu.

U nekim lokalnim samoupravama, kao što je Sombor, broj pomoćnih i ekonomskih objekata koji su izgrađeni bez građevinske dozvole pet puta je veći od broja stambenih objekata. U ovom gradu je izgrađeno 7.777 stambenih objekata, a čak 19.943 pomoćna i 21.636 ekonomskih. 

Uz gotovo svaku kuću, vlasnici su dograđivali garaže i šupe, a u selu su bez plana i kontrole nicale staje, objekti za skladištenje stočne hrane, ambari, pušnice… 

Svi ovi objekti su sada predmet ozakonjenja, pa su ih komisije popisale, a vlasnici će morati da poštuju proceduru za legalizaciju. 

„Na osnovu informacija koje su naši timovi prikupili tokom terenskih kontrola rada odeljenja za ozakonjenje i građevinskih inspekcija, utvrđeno je da, naročito na teritoriji Vojvodine, postoji veliki broj pomoćnih i ekonomskih objekata koji su izgrađeni bez građevinske dozvole“, kažu u Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. 

U nekim opštinama i gradovima broj pomoćnih i ekonomskih objekata koji su izgrađeni bez građevinske dozvole i tri puta je veći od broja stambenih objekata. U seoskim područjima domaćinstva neretko imaju po pet i više objekata. 

U resornom ministarstvu napominju da je procedura prilikom ozakonjenja kuća i ekonomskih i poslovnih objekata ista, ali da postoji razlika u neophodnoj tehničkoj dokumentaciji i visinama taksi za ozakonjenje. 

Načelnica gradske uprave u Somboru Helena Roksandić Musulin kaže da su u ovom gradu poslušali preporuku Ministarstva građevinarstva i da će građanima naplaćivati taksu od 5.000 dinara, bez obzira na broj pomoćnih objekata na jednoj parceli. Popisom nelegalnih objekata u ovom gradu obuhvaćeno je i više od 15 sela, u kojima svako domaćinstvo ima po nekoliko objekata za smeštaj mehanizacije, životinja ili stočne hrane. 

„Za sve objekte pravimo jedno rešenje i naplaćujemo jednu taksu, jer bi u suprotnom građani imali veliki trošak, pošto svi imaju po nekoliko ambara, šupa i ostalih objekata u nizu“, objašnjava načelnica. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.