Srbija

05.05.2025. 12:41

Autor: Nova ekonomija

Štrajk upozorenja u Drekslmajeru: Radnici traže veće otpremnine od zakonskog minimuma

Foto: Draxlmaier promotivni video, printscreen

Srbija

05.05.2025. 12:41

Zaposleni radnici i menadžment kompanije za proizvodnju kablovskih setova za automobilsku industriju „Drekslmajer“ u Zrenjaninu, koja je pred zatvaranjem, održali su danas jednočasovni štrajk upozorenja nezadovoljni ponuđenim otpremninama, saznaje Beta.

Odluku o stupanju u štrajk doneo je Industrijski sindikat „Drekslmajera“, a jedan od zahteva jeste isplata otpremnine u zakonom propisanoj bruto visini uvećanu za 650 evra u dinarskoj protivvrednosti za svaku godinu radnog staža kod tog poslodavca, da se visina otpremnine definiše i objavi na oglasnim tablama.

Zatražili su i da se svim zaposlenima, kojima se otkaže ugovor po osnovu tehnološkog viška, isplati dogovorena otpremnina bez obzira na zapošljavanje kod drugih poslodavaca.

Među zahtevima su i da se štrajkačkom odboru transparentno predstavi okviran plan relokacije i dinamika otpuštanja radnika, da u planu relokacije bude jasno definisan plan oslobađanja proizvodnih hala sa ciljem oslobađanja prostora za novog poslodavca, posredovanje u zapošljavanju, kao i jasno obrazloženje razloga za zatvaranje firme u Zrenjaninu.

Kompanija za proizvodnju kablovskih setova za automobilsku industriju „Drekslmajer“ mora da postepeno zatvori svoju fabriku u Zrenjaninu, saopšteno je krajem februara ove godine iz te kompanije.

Nemački „Drekslmajer“ naveo je da mora da 2026. godine okonča sve tamošnje aktivnosti zbog pada obima proizvodnje u automobilskoj industriji Evrope i zbog toga što ta kompanija nije dobila porudžbine.

Regionalni predstavnik kompanije Ralf Kapele kazao je tada da je kompanija svesna odgovornosti prema zaposlenima kojima će ponuditi odgovarajući socijalni paket.

Zbog najava prestanka rada kompanije održani su i sastanci predstavnika lokalne samouprave sa predstavnicima te kompanije i sindikata.

Proizvodni pogon u Zrenjaninu otvoren je 2007. godine, svojevremeno je bilo zaposleno oko šest hiljada radnika, a trenutno ih je oko dve hiljade.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.