Srbija

11.07.2017. 11:45

Nataša Stojanović

Autor: Nova Ekonomija

Studentkinja ekonomije nagrađena za rad o primeni savremenih tehnologija za kvalitetnije lečenje

Osnovnu prvu kritičnu tačku u našem zdravstvenom sistemu nalazim u nedovoljnoj povezanosti lekara i pacijenata, zbog kojih se stvara problem moralnog hazarda ...

Srbija

11.07.2017. 11:45

Tatjana Vujović (21), studentkinja treće godine Ekonomskog fakulteta u Beogradu, dobitnica je ovogodišnje Studentske nagrade Francusko-srpske privredne komore u iznosu od 1.000 evra, čiji je pokrovitelj Schneider Electric

Tatjana je uradila smeo rad pod nazivom „Kada san o besmrtnosti postane stvarnost„, u kojem je pokazala model održivog razvoja na primeru zdravstva, kroz primenu ERP softvera (e-zdravstvo) i primenu nove farmacije, odnosno načine plasiranja savremenih lekova na domaće tržište, registraciju novih lekova…

U intervjuu za „Novu ekonomiju„, ona kaže da je imala i lični motiv za ovakvu temu, jer boluje od insulinske rezistencije i jedan  je od potrošača koji teško dolazi do lekova na tržištu. 

„Lekove je teško nabaviti. Ali ne zbog toga što nemam nikakvu vezu, nego zato što se potrebna medicinska sredstva dovoljno ne uvoze. Javno zdravlje je nedovoljno razvijeno zbog manje želje lekara da aktivnije rade na njegovoj dinamičnosti i zbog nervoze od strane pacijenata, koji su nezadovoljni samim sistemom. To su razlozi koji mene kao mladog građanina motivišu na borbu“.

Na takmičenje se prijavila iz želje da piše i istražuje, da sazna više, i da kao istraživač na terenu obogati svoje iskustvo. 

„Ovo je druga godina da učestvujem na takmičenju,  zato što su teme zaista bogate. Ne mogu da garantujem da ću učestvovati i naredne godine, jer slede planovi za master studije koje treba sprovesti u delo, a i ozbiljniji radovi koje želim da realizujem“, navodi ona.

Projekat koji je uradila bi bila investicija, isplativa i na kraći i na duži rok.

„U svom radu sam navela da ne znam koliki bi troškovi bili, jer se postavljam u ulozi stratega. Ipak, imam pravo da kažem da bi investicija bila isplativa zato što ide u korist rasta životnog standarda i veće produktivnosti radne snage. Zdravlje je najvažnije jer je ono jedino koje nam održava sreću u životu. Ako se budemo vodili time, projekat bi se mogao realizovati“, priča ova uspešna studentkinja.

Istraživanje je trajalo mesec i po dana. Za to vreme mogla je potpuno da mu se posveti jer je imala veliku podršku majke i tetke, kao i institucija i poznanika koji su bili deo njenog rada.

„Mogu da kažem da su mi svi kojima sam se obraćala za potrebne podatke rado izlazili u susret. Imala sam punu podršku osoblja u Klinickom centru da obavim intervjue po različitim sektorima. S druge strane, većina domaćinstava u mojoj Kovačici su bila svesna odgovornosti koju sam preuzela i zato su mi puno pomogla u realizovanju ankete“.

Na pitanje na koje kritične tačke je prilikom istraživanja naišla u našem zdravstvenom sistemu i šta bi trebalo ispraviti odgovorila je:

Osnovnu prvu kritičnu tačku nalazim u nedovoljnoj povezanosti lekara i pacijenata, zbog kojih se stvara problem moralnog hazarda. Takođe druga kritična tačka je u nedovoljnoj povezanosti zdravstvenih institucija Srbije, koje ne sarađuju dovoljno i koje nemaju dovoljno informacija o istoriji bolesti svojih pacijenata“, kaže ona i dodaje da bi možda bilo najbolje da svoju ideju izloži kroz rečenicu da je osnovna dobrobit u produženju očekivane dužine života i podizanju životnog standarda građana. A to je važno i za budućnost Srbije jer znači veću produktivnost radnika.

Rad je nazvala „Kad san o besmrtnosti postane stvarnost“ jer on oslikava njen san o budućnosti Srbije. 

Budućnost ostaje u rukana mladog sveta, zar ne? Vi ste ti koji ste nas učili da budemo pošteni i odgovorni prema životu koji živimo. Ja svoj rad ostavljam akademskom svetu da ga realizuje i da time opravda poverenje koje mi mladi imamo u sam obrazovni svet. Cilj mi je da zajedno unapredimo produktivnost radne snage naše Srbije. On bi se sproveo u praksu aktivnim angažovanjem akademskog sveta“.

Budućnost zdravstva uz savremene tehnologije olakšaće život, produžiti životni vek stanovništva i njihovu produktivnost. Uz savremene tehnologije može se omogućiti svakome jednako pravo na lečenje i dobijanje leka. Ako se one dobro uvedu i sistem.

Verujem u digitalizovanu medicinu koja će moći da se primeni na području Srbije jer imamo kvalitetnog kadra za njenu upotrebu. Moći ce da se realizuje kada se po drugim osnovama odvoji dovoljno sredstava za njen uvoz“.

Tatjana kaže da planira da se bavi istraživanjem i dalje. Trenutno je najviše zanimaju kretanja ekonomske aktivnosti Srbije i njenih indikatora.

„A sada mi je prioritet završetak Ekonomskog fakulteta. Šta mi predstoji dalje, videću od ponuda na tržištu“.

Još uvek ne zna kako će potrošiti novac od nagrade jer su joj utisci sveži.

„Moraću dobro da razmislim“, kaže dobitnica nagrade.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.