Izveštaj o poslovanju Svetske banke za 2015. godinu pokazuje da se u Srbiji mnogo priča o reformama, ali da se one ne sprovode, kaže ekonomista Danilo Šuković.
„Nije suština reformi da smanjimo plate i penzije, već je suština reformi postojanje institucija. Ako vi nemate jake institucije sva druga priča je uzaludna. Onda prevlada korupcija, partokratski interesi. Mi nismo uspeli da te partokratske interese suzbijemo, a korupciju i birokratiju stavimo pod kontrolu“, kazao je on agenciji Beta.
Šuković, koji je saradnik Instituta društvenih nauka, je kazao da dobar ambijent za poslovanje, pre svega čini postojanje infrastrukture i institucija koje rade svoj posao.
„Ako vidite da se klubovi finasiraju tako što političari naređuju nekom javnom preduzeću da to čini, onda od reformi nema ništa“, rekao je on.
Šuković smatra da nedostatak novca nije glavni problem zbog koga je Srbija tako loše rangirana na listi Svetske banke, već su u pitanju „naše unutrašnje manjkavosti“, navodeći da u poslovanju „ne vladaju institucije, već partijski interesi“.
On je kazao da su domaći političari i svaka vlast do sada težili da institucije stavi pod svoju kontrolu, da institucije vladaju za njih, a ne za opšte dobro.
Šuković je naveo da je za ocenu dovoljno pogledati efikasnost srpskog sudstva, ali i zastoj u istrazi o 24 sporne privatizacije.
On je rekao da je za njega bolja pozicija na listi Svetske banke zemalja okruženja iznenađenje, jer misli da razlika nije baš tolika, iako ona ipak postoji.
Šuković smatra da bi Srbija sledeće godine mogla da bude bolje rangirana na listi Svetske banke, ukoliko bude postojala politička volja za reforme, „ali ne na rečima nego na delu“.
Kada kao i za majke, da i ocevima istu pomoc. Jer ne cine populaciju samo zene…