Švajcarska povlači sa tržišta žuto i belo kukuruzno brašno, poreklom iz Srbije zbog nedozvoljene količine mikotoksina fumonizim, objavio je RASFF evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani.
Dozvoljena količina ovog mikotoksina je, prema navodima sa sajta RASFF hiljadu mikrograma po kilogramu (µg/kg), piše Beta.
U uzorku brašna, uzetom 12. marta ove godine, otkriveno je prisustvo mikotoksina fumonizim u većoj količini od dozvoljene: u belom brašnu bilo ga je 1388 µg/kg, a u žutom 1585 µg/kg, što predstavlja 38 odsto, odnosno 58 odsto više od dozvoljene količine, objavljeno je na RASFF.
Rizik korišćenja ovog proizvoda ocenjen je kao „potencijalno ozbiljan“, te je proizvod opozvan od potrošača.
Fumonisini pripadaju grupi mikotoksina koje sintetišu plesni iz roda Fusarium. Najčešće se nalaze na kukuruzu i proizvodima od kukuruza, ječmu, pšenici i zobi, navodi se na sajtu Zavoda za javno zdravlje Subotica.
Njegov toksičan učinak može da uzrokuje tumor jednjaka.
Podsetimo, u poslednjih godinu dana bilo je nekoliko slučajeva vraćanja proizvoda srpskog porekla zbog nedozvoljenih supstanci ili pak onih čije su vrednosti bile u većoj količini od propisane.
Tako je u martu ove godine Holandija povukla sa tržiša srmznute višnje iz Srbije zbog velike količine pesticida, visok nivo toksina nađen je i u mlevenoj paprici iz Srbije pre mesec dana, dok je metalaksil pronađen u velikoj količini u krastavcu domaćeg porekla koji je bio namenjen tržištu Slovenije.
Takođe, pre skoro godinu dana akrilamid, supstanca koja se smatra kancerogenom pronađena je u čipsu koji je trebalo da završi u Hrvatskoj.
AFP: Balkanskim rekama preti nepovratna šteta od hidroelektrana