Srbija

02.11.2015. 10:35

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Svetska banka: Efekti reformi će se osetiti tek na srednji rok

Srbija

02.11.2015. 10:35

Svetska banka je zadovoljna fiskalnim rezultatima Vlade Srbije, ali i bi takvi rezultati morali da se održe u srednjem roku, kaže Elen Goldstin.
„Pozitivni znaci ohrabruju, ali svesni smo da je sada potrebna disciplina, kao i srednjoročni trud, pre nego što se osete efekti reformi. Postoji agenda na srednji rok i potreba da još nekoliko godina ulažete trud“, rekla je regionalna direktorka Svetske banke za Jugoistočnu Evropu Elen Goldstin.
Prema njenim rečima, sada je trenutak da se preduzmu mere koje su više bazirane na adekvatnim analizama. 
„Analize će pomoći da se reforme nastave tako što ćete moći da smanjujete one izdatke koje bi i trebalo da smanjite, a nije problem i ako povećate one troškove koji bi kasnije doneli bolji rezultat Srbiji“, rekla je ona. 
Goldstin podseća da Vlada Srbije ima srednjoročni plan da povrati makroekonomsku i fiskalnu ravnotežu, a kada je reč o rastu, kazala je, situacija izgleda dobro. 
„Iako su prošlogodišnje poplave bile ozbiljan udarac za taj plan, vidimo da se ekonomija vraća na pozitivne stope rasta i to brže nego što smo očekivali“, rekla je ona, dodajućida je primetan zamah investicija, ali i da niska cena nafte u svetu trenutno ide u prilog zemljama poput Srbije. 
Sa fiskalne strane, kako je kazala, pohvalno je što je vlada značajno spustila deficit. 
„To veliki uspeh u samo jednoj godini i veoma dobar znak. Dobro je što je deficit smanjen i kroz štednju, ali i kroz povećanje prihoda. Srbija je uradila i više od onoga što je dogovoreno sa MMF-om, što je takođe dobar znak“, ističe Goldstin. 
Ona je dodala da bi trebalo imati na umu da je spoljno okruženje i dalje puno izazova, te da postoji zabrinutost oko Grčke i oporavka Evropske unije kao celine. 
Govoreći o reformi javnog sektora, Goldstin je rekla da je, od različitih delova tog procesa, jedan od najvažnijih privatizacija, gde je primetan napredak. 
„Rešavanje situacije u više od 500 preduzeća, koja faktički ne pripadaju javnom sektoru, a sve dok su tu, uzimaju sredstva od privatnog sektora, dobro napreduje. Sada pokušavamo sa vladom da rešimo neke malo veće izazove,a to su javna preduzeća koja imaju strateški značaj za državu – EPS, Srbijagas i Železnice“, navodi Goldstin. 
To su, kako je kazala, veliki gubitaši i veliki „iscrpljivači“ javnog novca, a sav novac koji se za njih troši, mogao bi da se potroši na obrazovni sistem ili pomoć ljudima da nadju posao. 
„Mi pomažemo da se u tim preduzećima poveća efikasnost kako bi vlada mogla da troši novac na druge stvari“, podsetila je. 
Regionalna direktorka Svetkse banke je rekla i da ta banka sada radi seriju funkcionalnih analiza za Vladu Srbije, te da očekuje da će u narednih nekoliko meseci raditi sa vladom i na definisanju puta za napredovanje u toj oblasti. 
„Sad je rano da kažemo da li to napreduje dobro, jer smo u sred analiza i bilo bi besmisleno raditi bilo šta pre nego što ta analiza pokaže šta je najveći problem. Tek na bazi analize, odlučićemo koje su reforme prioritet“, zaključuje ona.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Kada bi neko samo pomislio, i to javno rekao ,da hoće da samo pomeri drvo u Njujorškom Central parku iz mesta bi prvo zaglavio u ludnicu a posle po sudskoj presudi i u zatvor.Po Zakonu o zaštiti prirode SAD

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.