Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da referendumska odluka građana Velike Britanije o izlasku iz Evropske unije (EU) nije uticala na makroekonomsku stabilost Srbije.
Ona je gostujući na RTS-u, kazala da je evro „porastao samo za 0,1 odsto tog dana i taj procenat je nešto što su fluktuacije na koje ćemo se navići“.
Tabaković je podsetila da je, krajem decembra prošle godine, zabeležen jači izlazak stranih investitora, ali se i tada brzo reagovalo i smirilo tržište.
Prema njenim rečima, na finansijsku stabilnost najviše utiče politička stabilnost, a iz te vrste stabilnosti proističe dobra ocena rejtinga agencija.
„Rejting Srbije raste, i svi koji pišu izveštaj o tome, sve međunarodne organizacije to mogu da konstatuju u svojim izveštajima“, rekla je Tabaković.
Ona je dodala da su sve nasleđene neravnoteže, koje su postojale pre četiri godine kada je došla na čelo NBS, uravnotežene smanjivanjem deficita tekućeg računa, platnog bilansa, dovodjenjem inflacije na stabilne i niske nivoe.
„Reagovali smo na deviznom tržištu vrlo oprezno i štedljivo. Zahvaljujući tome danas imamo 7,6 milijardi deviznih rezervi, u čemu preko 18 tona zlata čija cena raste“, rekla je Tabaković.
Govoreći o problemima građana koji su kreditno zaduženi u švajcarskim francima, a čiji su se problemi povećali bog Bregzita i rasta te valute na tržištu, Tabaković je kazala da je jedino moguće rešavanje svakog kredita posebno.
„Žao mi je, li bojim se da iščekivanje da će problem moći da se reši na neki drugačiji način od onog koji je ponudila NBS, gde se svaki kredit mora posebno razmatrati, nije moguće“, rekla je Tabaković.
Ona je precizirala da je 3.831 gradjana zaduženo sa po dva kredita u švajcarskim francima, kao i da u grupi od oko 16.000 gradjana nisu svi „socijalni slučajevi“, zbog čega za svakoga postoji drugačije rešenje.
04.05 sam takođe platila 900 din zbog izgubljene lične karte, koga ovaj zakon laže?:)