Guvernerka Jorgovanka Tabaković, komentarišući preporuku Međunarodnog monetarnog fonda da centralna banka dozvoli veće oscilacije kursa, podseća da NBS posluje u režimu ciljanja inflacije, čiji je glavni cilj stabilnost cena u srednjem roku, a uz to je fokusirana i na održavanje stabilnosti finansijskog sistema.
„U skladu s tim, NBS sprovodi i strategiju rukovođeno-fluktuirajućeg deviznog kursa, koja podrazumeva da se kurs dinara prema evru formira na osnovu ponude i tražnje za devizama na tržištu, pri čemu se interveniše kako bi se ublažile prekomerne kratkoročne oscilacije deviznog kursa“, navodi Tabaković u intervjuu Tanjugu.
Ona smatra da je NBS dokazala da je pri sprovođenju intervencija objektivna i nepristrasna, i da interveniše u slučaju potrebe, jednako na strani kupovine i na strani prodaje deviza.
Misija MMF-a je tokom poslednje posete, između ostalog, saopštila da „smatra da bi trebalo dozvoliti veću dnevnu fleksibilnost deviznog kursa, u meri u kojoj to ne bi ugrozilo targetiranje inflacije i finansijsku stabilnost“.
„Ovakva izjava ukazuje da, polazeći od teorijskog modela čistog ciljanja inflacije, treba dozvoliti fluktuacije deviznog kursa, ali se ipak ograđuju nastavkom izjave koja mora biti uzeta u obzir, i koja pokazuje da su svesni značaja deviznog kursa za stabilnost finansijskog sistema u celini“, ocenjuje Tabaković.
Prema njenim rečima, visoka „evroizovanost“ domaće ekonomije, gde je više od 70 odsto i kredita i depozita vezano za stranu valutu, poziva na posebnu opreznost prilikom razmatranja kretanja na deviznom tržištu.
Napominje da je smirivanjem prekomernih oscilacija na deviznom tržištu NBS uspela da ponovo uspostavi kredibilitet domaće valute, kao jedan od ključnih preduslova za povećanu efikasnost monetarne politike.
„Pojačano je dinarsko kreditiranje, blago, ali izvesno, povećava se i polaganje depozita u lokalnoj valuti. Svega ovoga svesna je i misija MMF-a, kao i toga da svaka ekonomija, a posebno naša koja je još uvek visoko evroizovana, ima svoje specifičnosti“, zaključuje Tabaković.
Što manje plate, to veće kuverte plave. Zdravstvenu papazjaniju napravili da bi imali mito i korupciju. Dokle god vam uzimaju doprinose za zdravstvo, bez vašeg uticaja na plaćanja na usluge bilo državne ili privatne, gde većina iz državnog sektora radi i u prvitanom biće tako. Izračunajte doprinose za 40 godina i zaboleće vas glava od miliona a kad vam treba kod privatnika i u kešu iz slamarice. Gde se dedoše pare, niko da se pita još od druga Tita. Mala plata, al sigurna za vrbovanje klijenta u privatnim klinikama. Reformisati zdravstvo; Da nije važno gde se lečiti, već je važno da to mora i treba da plati vaše osiguranje pa kolko košta da košta. Od takve reforme svi beže ka djavo od krsta, zbog lajavih krelaca koji žive na vašoj grbači.