Fijat nije došao zbog sporazuma sa Rusijom. Fijat je došao zato što smo mi debelo platili da dođe. Mi o tom tržištu u Rusiji pričamo već osam godina, a ispostavilo se da je to jalov posao. Ni sam Fijat ne računa na to tržište, rekla je Anica Telesković, ekonomska novinarka Politike gostujući u Novom danu na N1.
Ona je navela da država plaća stranim investitorima za otvaranje novih radnih mesta, a većina ekonomista kaže: dajte im šta god, samo neka dođu.
„Stalno se govori da ta sredstva dobijaju samo strani investitori, ali dobijaju i domaća i strana preduzeća. Napravljena je zabluda da važi više za strance, ali oni samo dobijaju veći odjek u javnosti“, kaže Telesković i dodaje:
„Ima onih koji kažu da država ne treba da plati investitorima da dođu, a drugi kažu da država treba da uradi sve da oni dođu. Ako se pogleda koliko je para dato, ispostavlja se da je nas jedno radno mesto koštalo oko 7.000 evra. Pitanje da li je te pare trebalo država da dodeli pojedincima da sami započnu biznis“, kaže Anica Telesković.
Po njoj, najveći problem su pravne stvari, zaštita vladavine prava, efikasno pravosuđe.
„Globalno nikome ne cvetaju ruže, nastupila je kriza. Investitori rešavaju sopstvene probleme. Otvara se kanal investicija sa istoka što nije loše, jedino što mi treba da pazimo je da nas to mnogo ne košta. U Srbiji je novac oskudan resurs, moramo da vodimo računa da ako je nešto strateški priritet Kine da mi to ne plaćamo, nego poreski obveznici Kine. Dobro je što smo se našli na putu ‘jedan pojas, jedan put’. Kineska namera je da stave nogu u vrata Evrope. Oni su to pokušali preko Britanije, i uspeli preko Železare“, kaže Telesković
Radnici izmedju ostalog u vašoj firmi otvaraju bolovanje i zbog mobinga od strane poslovodja objekata.Vredjanje je tamo „kao dobar dan“.