Sedam godina posle prodaje stana u Sremskoj Mitrovici, Vladimir D. je ovih dana saznao da je za komunalije dužan 25.000 dinara.
Pošto se nije odjavio kao korisnik usluga, stigla je naplata sudskih izvršitelja za usluge koje je koristio novi vlasnik. Poštar, međutim, nijednom do sada nije zakucao na vrata Vladimira D. kako bi mu uručio bilo kakvu opomenu ili upozorenje. I pored dokaza da tu ne živi, pa i kupoprodajnog ugovora za stan, Vladimir će morati da izmiri tuđi dug, a svoj novac od kupca moći će da naplati jedino tužbom.
– Besan sam što sam za sve to saznao tek od računovodstva firme kojoj je stigao nalog da mi umanji platu – kaže Vladimir D – Nijednu opomenu, nikakvo rešenje suda ili izvršitelja nisam primio. I sada kažu da mi je istekao rok za prigovor. Na rešenje izvršitelja nema pravnog leka. Nijedno obaveštenje u sandučetu da treba da podignem nešto iz pošte nisam dobio. Na meni je sada da tužim kupca. Da plaćam advokate i veštake i čekam godinama. Ni kriv, ni dužan.
Svetlana Manić, zamenica predsednika Komore izvršitelja, objašnjava za „Novosti“ da postoje dve situacije u kojoj ovakav dužnik može da se nađe.
– Po svim dokumentima koje ima izvršitelj, dužnik je osoba navedena u tim spisima. Ako on uredno primi zaključak izvršitelja o naplati duga, može da podnese prigovor sudu. U njemu treba da navede da se taj dug ne odnosi na njega, za šta će i priložiti dokaze. Nakon toga sud odlučuje o daljem postupku, kaže Manić.
Problem, međutim, uglavnom nastaje kada se dužnik o zaključku izvršitelja, posle, kako oni tvrde, neuspešnih uručenja na kućnu adresu, obavesti preko oglasne table suda. Pošto u toj situaciji dužnik ne primi rešenje „na ruke“, uglavnom propušta i taj poslednji rok za prigovor.
– Jedino rešenje tada bi bilo da dužnik ode do poverioca, odnosno konkretnog komunalnog preduzeća i objasni mu, uz dokaznu dokumentaciju, da on nije načinio taj dug. Tek ako poverilac povuče predlog o naplati duga prema tom dužniku, izvršitelj može da obustavi predmet. Bez takve odluke poverioca, predmet nije moguće obustaviti, navodi Manić.
U beogradskom „Infostanu“ kažu da ih skoro svaki deseti korisnik posle kupoprodaje stana ili ostavinske rasprave ne obavesti o nastaloj promeni. Veoma je važno da to urade, jer korisnici koji su prodali stan ili se odselili, mogu da dođu u neprijatnu situaciju ukoliko se stan i dalje vodi na njih, a novi vlasnici ne plaćaju komunalne usluge koje potroše – kažu u „Infostanu“.
Ko se prvi seti
– Ako nije ugovorom definisano da li će se prodavac odjaviti ili će se kupac prijaviti, onda to obavlja bukvalno ko se prvi seti – kaže advokat Aleksandar Vučetić – Dok to ne uradi, prodavac je za državu i dalje dužnik. Jedino što može da uradi jeste da tuži novog vlasnika zbog štete. Na kraju postupka bi sigurno dobio svoj novac, ali bi to potrajalo. Svoje klijente savetujem da budu pažljivi i tražim da mi obavezno pošalju skenirana dokumenta da su završili sa prenosom računa.
Dokle ova Janković sindikališe, nikad ništa nije uradila, samo se slika u prvom redu.
Npr.: „država se nije pripremila…“ – pa, ta država si ti, zaoslata u komunizmu. TI se, preplaćena sindikalko, nisi pripremila, ništa doprinela, ništa predložila. Prava kvazisindikalka svake vlasti.
Sram te bilo!