Najveću vrednost izvedenih građevinskih radova u Srbiji u 2021. godini ostvarile su kompanije „Čajna civil inženjering konstrakšn korporejšn“, „Čajna relvej internešnel“, Štrabag, W.D. Konkord vest, „RŽD Internešnel ogranak“ i kompanija Tašjapi, piše u publikaciji Trendovi koju je objavio Republički zavod za statistiku (RZS).
W.D Konkord vest je, prema pisanju BIRN-a, poslednjih godina jedna od vodećih firmi koja je angažovana na poslovima izgradnje javne infrastrukture (bolnice, putevi, mostovi).
Međugodišnji rast bruto dodate vrednosti (BDV) građevinarstva u 2021. godini iznosio je 14 odsto i dominantno je bio određen rastom vrednosti izgradnje saobraćajne infrastrukture i nestambenih zgrada, a naročito od drugog kvartala do kraja godine.
Autoput Beograd – Južni Jadran (deonica Preljina‒Požega), Moravski koridor, autoput Beograd – Sarajevo (deonica Кuzmin‒Rača), modernizacija pruge Beograd – Novi Sad, brza saobraćajnica Ruma – Šabac – Loznica su projekti koji su doprineli ovom rastu, piše u publikaciji.
Rastu je doprinela i povećana izgradnja stambeno-poslovnih kompleksa na teritoriji cele Srbije (naročito u Beogradu i Novom Sadu), navodi se u publikaciji.
Doprinos BDV-a građevinarstva godišnjoj stopi rasta BDP-a Srbije je u četvrtom kvartalu 2021. godine bio 0,7 odsto, u trećem 0,9 odsto, u drugom 0,8 odsto, a u prvom kvartalu 0,7 odsto.
„Čajna relvej internešnel“ (China Railway International) je (zajedno sa Čajna komjunikejšns konstrakšan kompani), između ostalog, izvodila radove na modernizaciji i obnovi pruge Beograd-Stara Pazova, a dve kompanije izvode radove i na deonici Novi Sad – Kelebija (brza pruga Beograd-Budimpešta). Sa druge strane, radove na deonici Stara Pazova-Novi Sad izvodilo je preduzeće RŽD Internešnel. Građevinska aktivnost na teritoriji Srbije je u 2021. porasla je za 25,1 odsto u tekućim cenama u odnosu na prethodnu godinu, dok u stalnim cenama taj rast iznosi 15,1 odsto.
Posmatrano prema vrsti građevina, vrednost izvedenih radova na zgradama povećana je za 12,4 odsto, a na ostalim građevinama (saobraćajnice, cevovodi, složene industrijske građevine i sl.) za 16,7 odsto u stalnim cenama.
KORUPCIJA POSKUPLJUJE INFRASTRUKTURNE PROJEKTE U SRBIJI
KINESKA MEKA MOĆKada se radi o građevinskim dozvolama, najviše dozvola u 2021. godini izdato je u Vojvodini (11.838), sledi Šumadija i Zapadna Srbija (10 638), zatim Južna i Istočna Srbija (4.463), dok je najmanji broj izdatih dozvola zabeležen u Beogradskom regionu (3.239).
U četvrtom kvartalu 2021. godine izdato je ukupno 10.093 dozvola.
Rastući trend kretanja građevinske aktivnosti, započet je od druge polovine 2017. godine i nakratko je bio prekinut u drugoj polovini 2020. godine, zbog zastoja izazvanog epidemijom koronavirusa, navodi RZS.
„Od početka 2021. godine indeksi vrednosti izvedenih radova na teritoriji Srbije ponovo beleže rast“.
SVE KONTROVERZE KINESKE FIRME KOJA GRADI PUTEVE ŠIROM SRBIJE
Beogradski metro koštaće šest milijardi evra