Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da srpski privrednici žele veću i bolju saradnju sa britanskim kompanijama i povećanje trgovinske razmene roba i usluga, kao i rast u svim drugim drušvenim aktivnostima.
„Ujedinjeno Kraljevstvo je šesta ekonomska sila, jedna od najvažnijih političkih sila sveta. Samo je do nas hoćemo li da se opametimo i shvatimo da sebi nismo dovoljoni i da moramo da radimo sa komšijama“, rekao je Vučić na konferenciji o trgovini između Ujedinjenog Kraljevstva i regiona Zapadnog Balkana održanoj u Privrednoj komori Srbije (PKS).
On je istakao da Srbija, kao i ceo Zapadni Balkan, nisu dovoljno iskoristili priliku da se ekonomski razvija pospešivanjem saradnje sa Ujedinjenim Kraljevstvom, piše Beta.
Kako je istakao, očekuje da za dve godine bude udvostručena trgovinska razmena zermalja Zapadnog Balkana i Ujedinjenog Kraljevstva, koja je sada oko 2,1 milijarde evra.
„Srbija će i ove godine imati 4,5 milijardi evra investicija spolja. Jesam li zadovoljan? Ne sasvim. Osim azijskih tržišta, nema novih koje smo uspeli da privučemo“, rekao je Vučić.
Govoreći o pripremama Srbije za međunarodnu specijalizovanu izložbu EXPO 2027, koja će biti održana u Beogradu 2027. godine, on je kazao da to nije samo izgradnja kapaciteta na jednom gradilištu, to je izgradnja cele Srbije.
„To je promena lica Srbije, i u nivou obrazovanja, u svakoj sferi društvenog života“, rekao je Vučić i pozvao britanske kompanije da učestvuju na Ekspu.
Naveo je da Srbija nema problem sa stopom javnog duga jer je dvostruko niža u odnosu u prosek EU.
„Javne finansije su u izuzetno dobrom stanju. Imamo velike ambicije koje nije lako sprovesti u komplikovanim geopolitičkim okolnostima. Ja verujem da će srpski privrednici pronaći svoj interes za tržište Velike Britanije, ali i obratno“, rekao je Vučić.
Dodao je da će Velika Britanija na Sajmu vina u Beogradu, koji će biti otvoren u petak, biti druga najzastupljenija zemlja.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson ocenio je da je ovo savršeno vreme da se krene sa izgradnjom novih trgovinskih odnosa sa Srbijom i zemljama Zapadnog Balkana.
On je dodao da je u poslednjih 10 godina trgovina u stalnom porastu između Srbije i Velike Britanije, pa je sa milijardu funti 2014. dostigla četiri milijarde funti u 2023. godini.
„Ovaj region brzo raste, a u slučaju Srbije, projekcije su za najbrži rast u sledećoj godini“, kazao je Ferguson i istakao da su banke i telekomunikacione kompanije iz Velike Britanije kupci tehnoloških usluga iz Srbije.
Prema njegovim rečima, Srbija ima brzi rast ekonomije, pristupačnu radni snagu, a Vlada Srebije podržava različite ekonomske inicijative, podsetivši da je Srbija nedavno stekla kreditni rejting kod agencije „Standard end purs“.
Ferguson je dodao i da Velika Britanija može biti dobar partner Srbij sa svojim tehnologijama, uslugama, znanjem potrebnimj za pokretanje rasta i zelene tranzicije.
„Velika Britanija želi da pomogne zemljama regiona da dostingu rejting na evroskom jedinstvenom tržištu. Kao šesta po veličini svetska ekonomija i četvrti izvoznik u dobroj smo poziciji da pružimo najbolje u svim sektorima, od dizajna, arhitekture, do upravljana projektima, obnovljive energije, nauke, tehnologije i drugih oblasti“, rekao je Ferguson.
Dodao je i da će se na današnjoj konferenciji razgovarati pored ostalog o specijalizovnpoj svetskoj izložbi u Beogradu EXPO 2027, infrastrukturi, tehnologije, proizvodnji hrane.
Ukazao je da su prisutni i predstavnici UK Export financy koja podržava velike infrastrukturne projekte i na Zapadnom Balkanu, poput pametnog auto-puta „Moravski koridor“ u centralnoj Srbiji.
Predsednik PKS Marko Čadež kazao je da je na skupu prisutno 150 britanskih i kompanija sa Zapadnog Balkana, najviše iz oblasti IKT-a, infrastrukture i zelene energije.
„Trenutno u Srbiji posluje oko 500 kompanija iz Veklike Britanije i to pokazuje da je interes za saranju veliki“, kezao je on, ističuči da bi međusobna privredna saradnja i trgovina bili veću ukoliko bi se omogućila vizna liberalizacija.
On smatra i da je dosadašnja razmena regiona i Velike Britanije bila daleko ispod potencijala.
Čadež je predstavnike britanskih kompanija podsetio na proizvode iz Srbije koji se već nalaze na tamošnjem tržištu.
„Ukoliko u Velikoj Britaniji kupite jagode u Tesco supermarketima ona je proizvedena u Srbiji, ukoliko vozite Lendrover, sistemi za paljenje tog automobila proizvedeni su u Srbiji, ukoliko koriste najsavremenije bojlere za centralno grejanje njihov glavni deo je proizveden u Srbiji“, kazao je predsednik PKS.
Dodao je i da je izvoz softverskih usluga iz Srbije u Veliku Britaniju premšio milijardu evra, dok je ukupan srpski izvoz softvera dostigao više od četiri milijarde evra i tako postao najveći izvozni proizvod zemlje.
Čadež smatra da su dve najveće šanse za saradnju Srbije i Velike Britanije tehnologija, koja povezuje sve sektore privrede, kao i proizvodnja elktričnih vozila i baterija, odnosno sistema za čuvanje energije.
„Srbija i Zapadni Balkan u toj oblasti imaju veliki potencijal od sirovine do mogućnosti da se ovde proizvode. Tu vidimo budućnost“, rekao je Čadež.
Regionalna konferencija pružiće priliku predstavnicima šest privrednih komora Zapadnog Balkana, okupljenim u Komorski investicioni forum, da predstave zajednički potencijal regiona privrednoj delegaciji Ujedinjenog Kraljevstva.
Konferencija će pružiti i uvid u sektore od značaja, kao što su IT, infrastruktura, zelena energija i prehrambeni sektor.
Regionalni stručnjaci i učesnici iz Ujedinjenog Kraljevstva imaće priliku da razgovaraju o svojim planovima, kao i o tome kako da se prilagode novim globalnim izazovima.
Pored plenarnog dela konferencije, organizatori će članovima trgovinske misije Ujedinjenog Kraljevstva pružiti uvid u Zapadni Balkan putem panela i B2B sastanaka, kao i mogućnost umrežavanja sa regionalnim predstavnicima i vladinim zvaničnicima.
Енглеска је одувек била и биће највећи историјски непријатељ Србије. Толико.
Vrati se u Englesku da prodaješ šrafove.