Na desetom, jubilarnom, Forumu za zelene ideje proglašena su najbolja preduzetnička rešenja koja su zasnovana na održivom razvoju, saopšio je organizator, Trag fondacija. Nagrađena inovativna preduzeća bave se biznisom na ekološki prihvatljiv način.
Dobitnici su nagrađeni sa po 5.000 dolara, a i ove godine na konkurs je stigao veliki broj prijava. U uži krug ušlo je pet koji su tokom Foruma predstavili svoje inovativne ideje.
Prvo mesto su podelili Organela d.o.o, iz Beograda i Mixkon d.o.o. iz Banje Aranđelovac.
Kompanija Organela se bavi proizvodnjom organske hrane, s ciljem da ona bude dostupna što većem broju ljudi, a da bude besplatna za one kojima je najpotrebnija. Njihova ideja je da besplatno prerađuju biljne sirovine i prave gotove proizvode, koristeći solarnu energiju.
Mixkon je preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom iz Aranđelovca. Ova kompanija je napravila prototip za preradu otpadnog materijala sa deponije u kvalitetan proizvod za izradu kalupa u MIKRO LIVU. Oni su prvi došli na ideju da iz otpada dobiju kvalitetan proizvod za livnice.
Treće mesto pripalo je preduzeću Green Express, iz Sremske Mitrovice. Reč je o solidarnom preduzeću u osnivanju koje će se baviti poslovima prevoza robe u drumskom saobraćaju, korišćenjem električnih dostavnih bicikli povećanog tovarnog kapaciteta.
Foto: Nemanja Knežević/Dobitnici nagrada
Žiri je tokom izbora cenio potencijal koji projekat ima za uticaj u svojoj lokalnoj zajednici, oslanjanje na lokalne resurse, zapošljavanje, kreativnost, rešavanje ekonomskih, društvenih i ekoloških problema.
Prethodni dobitnici su imali priliku da razmene svoja iskustva u proizvodnji.
EVO KAKO DA RECIKLIRATE OTPAD U SRBIJIMilijana Lazarević, preduzetnica iz Centar za razvoj participativnog obrazovanja u Beogradu, dobitnik je nacionalne nagrade 2019. godine za igračku Andramolje. Ekološke igračke Andramolje, kako kaže, podstiču decu na igru, maštu i razmišljanje.
Kako objašnjava, u početku nisu bili sigurni kako da se orjinetišu u biznisu, niti su znali da će to na kraju biti zelena biznis ideja. Na kraju su zaključili kako se ne živi u skladu sa vrednostima koje se promovišu i odjednom su došli do gomile literature o industriji igračaka.
„Iza cele priče stoji poruka zašto ne treba masovno kupovati igračke, zato nismo biznis orijentisani“, objašnjava Lazarević.
Međutim, problem je kako naglašava kada se u neki biznis uđe srcem i kada se ne razmišlja o tome kako će se on odvijati. Kako podseća, nagradu Trag fondacije su dobili 2019. godine, kada su bili na početku sa svojom biznis idejom.
„Mi ne bi postojali da nije bilo zelenih ideja. Kad neko drugi kaže da ideja vredi, nama je to bilo u redu i onda smo se upustili u biznis„, dodaje Lazarević.
I Barbika će uskoro na reciklažuDETE POSTAJE POTROŠAČ I PRE ROĐENJA
Lazarević je podsetila da je detinjstvo najkomercijalniji period ljudskog života, koji menja navike jedne porodice, kao i njen kućni budžet.
„Dete još pre nego što se rodi postaje potrošač. Treba objasniti zašto je korisnije da se u igri koriste restlovi iz radionica, koji podstiču kreativnost umesto plastičnih igračaka. Svi su zaključili da je to bolje od plastičnog automobila koji će uvek biti onakav kakav jeste. Deca se inače mnogo više igradu drvenim štapićima, šišarkama, kutijama.“
U postupak pribavljanja Andramolja, kako kaže ušlo je 106 vrtića u Srbiji, a pristup tim igračkama ima do osam hiljada dece.
Preisp način o preisp potreba dece da se povežu sa lok zaj umesto plastič skupih igrač da se od radionica prikuplj restlovi objasn zašto je to korisnije od plastičnih deca se mnogo više igradu drvima štapićima šišparkama kutijama
RECIKLAŽA TEKSTILA: (NE)DOSTIŽAN BIZNIS U SRBIJIPreduzeće JustStart d.o.o iz Niša dobilo je nacionalnu i regionalnu nagradu 2020. godine za aplikaciju City&me, koja je savremeni, digitalni odgovor na potrebu građana Niša da komuniciraju, budu aktivni i održivo deluju u svojoj zajednici.
Predstavnik tog preduzeća Aleksandar Stamenković kaže da su u biznis, čiji je cilj da pomaže lokalnoj zajednici, ušli uz pomoć Trag fondacije. Reč je, objašnjava, o biznisu koji pomaže zajednici, a usput može da bude održiv.
Aplikacija se ne prodaje građanima, već se kupuje preko profesoionalnih upravnika zgrada, kaže Stamenković.
Foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković/Panel o elenim idejama
Njihove finansije su kako ocenjuje dobre, a inicijalna podrška od test faze do dostupnosti aplikacije dobro je prošla zahvaljujući tome što su ušli u program Trag fondacije.
Na to se nadovezalo partnerstvo sa kompanijom Vajber, a sada se kako dodaje radi na razvoju malog lokalnog medija sa neprofitnom fondacijom Irex (International Research & Exchanges Board).
Aplikacija, kako dodaje, ima značaj i na podizanju digitalne pismenosti starijih ljudi koji je koriste na svojim mobilnim telefonima.
„New Pen“ proizvodi olovke od ekoloških materijala u Smederevskoj PalanciO svom iskustvu u pokretanju ekološki odgovornog biznisa govorio je i Dragan Marković, iz firme New Pen d.o.o, sa sedištem u Smederevskoj Palanci, koja je dobila nacionalnu i regionalnu nagradu trag fondacije 2021. godine.
Frima proizvodi eko olovke i bojice, a Nova ekonomija je o tome već pisala.
On kaže da se u Srbiji pre njih niko nije bavio proiz olovaka i bojica, koristeći reciklirani papir.
Kada su razvijali biznis, kako dodaje, utvrdili su da je većina poslova u Srbiji bazirana na kopiranju ideja. Na kraju su došli do ideje koja je u našoj zemlji jednistvena.
„Sama novčana nagrada Trag fondacije značila je jer smo shvatili koji su nedostaci naše proizvodnje, a druge strane upoznali dosta dobrih ljudi. Nezgodan je bio tajming jer smo počeli sa biznisom pre korone“, objašnjava Marković.
Dodaje da u kompaniju New Pen sada dolazi dosta đaka, pa im se na konkretnim primerima objašnjava šta su zelene biznis ideje.
Čedomir Savković