Srbija

27.02.2025. 13:33

Autor: Aleksandar Milošević

Tramp ukinuo „rasipnički“ USAID-ov projekat kojim je plaćen put u Italiju srpskoj tužiteljki koja ispituje USAID donacije

Srbija

27.02.2025. 13:33

Tužilac Višeg tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović, ocenio je juče da je „zlonamerno isticanje“ da je tužiteljka Jelena Milutinović Ziljkić, koja ispituje nevladine organizacije jer su dobijale donacije od USAID-a, „i sama učestvovala u pravosudnoj obuci u inostranstvu koju je finansirao USAID“, jer je „opšte poznato da ta organizacija već skoro dve decenije pruža podršku pravosudnim i drugim institucijama u Srbiji”.

Tužiteljka Milutinović Ziljkić je, naime, putovala u Italiju o trošku poreskih USAID-a, odnosno poreskih obveznika Sjedinjenih Država, kako je to otkrio KRIK.

Kako bi opravdao to što je tužilaštvo uzelo novac USAID-a kako bi Ziljkić letela u Italiju, Stefanović je naveo da je „podrška državnim institucijama u smislu trošenja doniranih sredstava, kontrolisana dvostruko – i od strane organa Srbije i organa SAD, dok to nije slučaj sa nevladinim organizacijama“.

Tužilac je naveo i da je USAID, „sam vršio kontrolu trošenja doniranih sredstava organizacijama civilnog društva, što je upravo sada sporno i u samim Sjedinjenim Američkim Državama i vidljivo iz izjava najviših zvaničnika te zemlje.”

Međutim, izgleda da je upravo suprotno od ovoga. Naime, kako se ispostavlja, predsedniku Trampu je sporan upravo projekat kojim su plaćene karte i smeštaj za srpsku tužiteljku, dok za sada koliko je poznato, uopšte nije pominjao projekte u kojima su učestvovali CRTA i Građanske inicijative.

Naime, kako je otkrio KRIK, Ziljkić je putovala u okviru projekta za unapređenje javnih nabavki koju je finansirao USAID.

Upravo ovaj projekat, vredan 14 miliona dolara izbrisao je Elon Mask u okviru borbe protiv rasipničkog trošenja i krađe novca američkih poreskih obveznika, što se vidi iz objave DOGE odeljenja koje je uspostavio Tramp, a na čijem je čelu najbogatiji čovek sveta.

Štaviše, ovaj projekat iz kog je novac tekao ka tužilaštvu, Ministarstvu finansija i Narodnoj skupštini Republike Srbije, zavredeo je ne samo da se nađe na spisku najvažnijih primera rasipanja novca USAID-a koje je DOGE uspeo da spreči, već je i sam predsednik Amerike Donald Tramp tu objavu o tim srezanim plaćanjima podelio na svom privatnom nalogu na društvenoj mreži TruthSocial.

„Dolari američkih poreskih obveznika trebalo je da budu potrošeni na sledeće stavke, koje su sve sada otkazane“, naveo je DOGE u objavi u kojoj zatim nabraja projekat kojim je finansirano italijansko putovanje srpske tužiteljke – unapređenje javnih nabavki u Srbiji, kao i druge sporne projekte po svetu: dobrovoljno obrezivanje muškaraca u Mozambiku, razgovore o biodiverzitetu u Nepalu, glasačko poverenje u Liberiji i druge.

Projekat Unapređenje javnih nabavki u Srbiji vredan 14,5 miliona dolara započeo je 2022. godine i trebalo je da traje do 2027. godine. Glavni dobitnik granta je revizorska kuća Dilojt, koja je najveći podgrant dobila kompanija Development Professionals Inc.

DPI u opisu projekta, kao strane koje biti uključene u projekat navodi upravo kancelarije javnog tužilaštva, sudstvo, Komisiju za zaštitu prava ponuđača, Ministarstvo finansija, Narodnu skupštinu itd.

Predsednik Donald Tramp je sada ukinuo ovaj projekat.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.