U Srbiji je tokom prošle godine zabeležena veća tražnja za radnim mestima od strane poslodavaca, piše portal Biznis.rs. Na portalu za zapošljavanje Poslovi Infostud broj oglasa za posao bio veći za čak 61 odsto u odnosu na 2020. godinu. Kako kažu predstavnici poslodavaca, u Srbiji je i dalje rešen problem u vezi sa nedostatkom radne snage.
„U godini za nama, svi koji su u potrazi za zaposlenjem, imali su priliku da konkurišu na 67.284 oglasa. Registrovan je i rast od šest procenata u broju kandidata koji su konkurisali na oglase iz ponude našeg sajta, preko kojeg je u prošloj godini posao tražilo 241.636 ljudi“, kaže predstavnik Infostuda Miloš Turinski.
U uniji poslodavaca Srbije (UPS) kaže da se slažu sa rezultatima Infostudovog istraživanja. Objašnjavaju kako su poslodavci utvrdili da na srpskom tržištu rada postoji veliki broj diploma koje su često neupotrebljive.
„Mladi ljudi se stoga suočavaju sa problemom da shvate da za njihov profil nema posla na tržištu, pa se odlučuju za prekvalifikaciju koja košta. Nažalost, mnogi se odlučuju da odu u inostranstvo, gde misle da mogu lakše da dođu do prekvalifikacije i posla“, objašnjava Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije (UPS).
Poslodavci su kako navode predstavnici Infostuda, u prethodnoj godini najviše raspisivali slobodna radna mesta u oblastima trgovine i prodaja, IT sektoru, mašinstvu, administraciji, transportu.
Miloš Turinski dodaje da su se od zanimanja najviše tražili: prodavac, vozač, magacioner, komercijalista i telefonski operater, dok su kandidati za radna mesta najviše tražili radna mesta u oblastima trgovine i prodaje, administracije, transporta, logistike, potom u pozivnim centrima, ali i IT sektoru. Ipak, sve se više govori o sve većem deficitu kadrova na tržištu rada u Srbiji.
Prijava radnika na dan: Šta bi dobili radnici, a šta poslodavci
Unija poslodavaca: Zaustavite trend drastičnog poskupljenja struje„Manjak radnika na tržištu osećaju svi koji su u potrazi za kandidatima sa srednjom stručnom spremom, naročito zanatskim zanimanjima. Najviše se tragalo za profilima poput kuvara, konobara, pomoćnih radnika u kuhinji, nedostaju frizeri, automehaničari, stolari i higijeničari“, naglasio je Turinski.
Budimčević podseća da je nedostatak kadrova Unija poslodavaca pokušala da reše preko donošenja Zakona o dualnom obrazovanju, što je proces koji i dalje traje:
„Trebalo bi da napravimo nešto na kraći rok, putem obuka za prekvalifikovanje, da se mladi i oni koji su ostali bez posla ili žele da promene tok svoje profesionalne karijere“, istakla je Budimčević.
Ona napominje da zanamanja magacionera i vozača i dalje spadaju u deficitarna. Kako dodaje, problem je i u tome što se za ta zanimanja javlja sve manji broj zainteresovanih kandidata.