Srbija

13.09.2024. 11:51

Nova Ekonomija

Autor: Anica Kovačević

Trećina mladih misli da nikada neće moći da kupi stan, a tek 14 odsto njih sigurno ne bi napustilo Srbiju

Foto: unsplash.com

Srbija

13.09.2024. 11:51

Trećina mladih veruje da nikada neće moći da kupi stan, a njih 38 odsto veruje da će to moći tek između 30. i 45. godine. Njih dve trećine (66,4 odsto) i dalje žive u svom rodnom mestu, dok se trećina odselila iz svog mesta – ali samo 14 odsto mladih „čvrsto“ ne želi da napusti Srbiju – pokazuje istraživanje koje je sprovela Krovna organizacija mladih Srbije.

Mladi koji su se odselili iz svog rodnog mesta kao najčešći razlog za to navode potrebu za obrazovanjem (45 odsto), a zbog posla je na to spremno njih 22 odsto.

Na pitanje da li planiraju da se isele iz zemlje, 20,9 odsto mladih je navelo da to već planira, njih 28,2 odsto je odgovorilo da namerava, ali da još nije ušlo u sam proces planiranja, dok je 37 odsto mladih reklo da se ne bi odselilo – ali da ne otpisuje tu mogućnost.

Gledajući pol, muškarci su u većem procentu odgovorili sa „ne, neću se odseliti“ u odnosu na mlade žene. 

Zemlje Zapadne Evrope prednjače kao željena destinacija za preseljenje mladih, u čak 62,8 odsto slučajeva.

Mladi ističu viši životni standard kao glavni razlog za odlazak iz Srbije (33,4 odsto), a odmah iza njega je dostojanstveniji život (31,8 odsto), dok su se na trećem mestu, kao i prošle godine, našle bolje javne usluge (14,1 odsto).

Gledajući standard, plata koju najveći procenat (54,1 odsto) mladih smatra dovoljnom za pristojan život u Srbiji iznosi preko 130.000 dinara.

S druge strane, njih 44 odsto smatra da je za pristojan život neophodna plata od 80.000 do 130.000, a tek 1,9 odsto mladih smatra da je plata do 80.000 dinara dovoljna za pristojan život.

Prosečna neto plata za mart 2023. godine u Srbiji je iznosila 85.485 dinara, o čemu je Nova ekonomija već pisala, a što dovodi do zaključka da većina mladih smatra da prosečna plata nije dovoljna za pristojan život.

Sa druge strane, mladi koji se ne bi odselili ističu da je glavni razlog porodica (40,3 odsto), oko četvrtine mladih smatra da se može pristojno živeti u Srbiji.

KOMS je pitao mlade šta misle o životu na selu i da ga „ocene“ od 1 do 5 – na šta je celokupna ocena ispod tri.

U razmatranje su uzeti uslovi za stanovanje, dostupno obrazovanje, pokrivenost internetom i telekomunikacijama, kao prilika za kvalitetne poslove – na šta je prosečna ocena oko 2,5.

Istraživanje je pokazalo i to da je više od trećine nezaposlenih mladih iz regiona Šumadije i Zapadne Srbije, njih 36,61 odsto.

U nešto manjem procentu su nezaposleni u regionu Južne i Istočne Srbije (28,52 odsto), a dodatno manji u regionu Vojvodine (19,92 odsto). Najmanji procenat u ukupnom delu nezaposlenih mladih živi u Beogradu i u regionu Kosova i Metohije, sa malo više od sedam odsto.

Ispod petine mladih stanuje u „svom“ stanu, finansije glavna prepreka za samostalnost

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.