Srbija

30.06.2016. 13:53

Beta

Autor: Nova Ekonomija

TS: Pravosuđe ugroženo uplitanjem vlasti i političara

Srbija

30.06.2016. 13:53

Transparentnost Srbija predstavila je studiju „Sistem društvenog integriteta“ i dala preporuke Vladi i Skupštini Srbije radi efikasnije borbe protiv korupcije. Glavna preporuka upućena je Vladi Srbije i odnosi se na povećanje transparentnosti procesa donošenja odluka.

Transparentnost je ocenila da Skupština Srbije ne koristi dovoljno svoje nadzorne mehanizme, već sledi politiku Vlade, dok izvršna vlast ima veću nezavisnost nego ranije. Ocenjuje se i da je pravosuđe ugroženo uplitanjem drugih organa vlasti i predstavnika političkih partija, dok je policija ugrožena politizacijom istraga, a tužilaštva autocenzurom i političkim uticajem.

Organizacija je ocenila i da postoji veliki raskorak između kvaliteta zakona i njihovog sprovođenja i preporučila da je, zbog politizacije u javnom sektoru, neophodno sprovesti Zakon o državnim službenicima i Zakon o javnim preduzećima.

Među preporukama je i potreba jačanja nezavisnosti i odgovornosti sudstva i uslova za slobodan i neselektivan rad tužilaštava i policije, u cilju efikasnije borbe protiv korupcije.

TS ističe da je Srbija ispunila samo 16 odsto zadataka iz Akcionog plana Strategije za borbu protiv korupcije i da nije iskoristila proces evrointegracija za uspostavljanje delotvornog i održivog sistema u toj sferi.

Programski direktor TS Nemanja Nenadić rekao je da se vlast u Srbiji često poziva na to da su zakoni usklađeni sa evropskom legislativom, a da javna rasprava u Srbiji nije održana.

Potpredsednik Skupštine Srbije Vladimir Marinković rekao je na konferenciji da bi bilo dobro, kada bi bio formiran poseban skupštinski odbor za borbu protiv korupcije.

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić ocenila je da je potrebno da se poveća svest nosioca funkcija o sopstvenoj odgovornosti.

Regionalna koordinatorka Transparentnosti Kornelija Abel istakla je da je u celom regionu prisutan veliki raskorak između zakona i njihovog sprovođenja i da je primetan uticaj političkih partija na institucije i medije, što predstavlja jedan od glavnih problema.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Bas lepo upropastili smo termoelektranu sada cemo i hidroelektrane jer cemo potrositi svu vodu kako ima pametnih pa to je neverovatno gde ih pronadjoste g. Vucicu. Ziveli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.