Osnovno javno tužilaštvo u Čačku pod različitim izgovorima odbija da javnosti dostavi nalaz i mišljenje veštaka o uzroku požara i dve serije eksplozija koje su se dogodile u fabrici oružja „Sloboda” tokom juna 2021. godine, navodeći i da bi objavljivanje dokumenta moglo da ugrozi bezbednost zemlje, piše Pištaljka.
Istovremeno, tužilaštvo već 20 meseci ne donosi nikakvu odluku o tome kako je došlo do eksplozija, da li je počinjeno neko krivično delo i ko je eventualno odgovoran.
Iako je ovo jedna od od najvažnijih istraga Osnovnog javnog tužilaštva u Čačku, jer je povređeno troje radnika, na stotine građana evakuisano i načinjena milionska šteta – tužilaštvo je najviše vremena utrošilo na – čekanje.
Po navodima koje je Pištaljka dobila od tužilaštva, duže od osam meseci se čekalo na nalaz i mišljenje veštaka, a onda još oko dva meseca na dopunu tog dokumenta.
Ovaj dokument je završen u oktobru prošle godine, ali odluke tužilaštva ni danas nema. U poslednjem dopisu tužilaštva Pištaljci iz januara ove godine piše da je istraga u „završnoj fazi”.
Osnovno javno tužilaštvo (OJT) je, nakon zahteva Pištaljke, odbilo da dostavi nalaz veštačenja. Institucija je prvo tvrdila da bi se time ugrozila predistraga jer „bi se došlo u situaciju da samo jedan dokaz (nalaz i mišljenje) bude predmet ocene i analize, pa i komentara od laičke javnosti”.
Poverenik je poništio ovakvo rešenje i naveo da činjenica da se vodi predistraga nije dovoljan razlog da se javnosti uskrate informacije i naložio im da ponovo odluče.
U drugom odlučivanju tužilaštvo se opredelilo za potpuno drugačiji izgovor i navelo da će time biti ugrožena bezbednost države.
„Nalaz i mišljenje Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku zasnovan je na poverljivim podacima od značaja za bezbednost Republike Srbije i isti sadrži takve podatke koji bi u slučaju da postanu dostupni javnosti mogli ozbiljno ugroziti odbranu zemlje, a time i nacionalnu bezbednost, a što sve predstavlja osnov za uskraćivanje pristupa takvim informacijama…”
Pištaljka je ranije pisala da je Ministarstvo odbrane znalo da se u ovoj fabrici namenske industrije eksploziv nepropisno skladišti i na to je upozorilo još 2017. godine, a da je rukovodstvo Kompanije „Sloboda”, umesto da nedostatke otkloni, municiju posle toga počelo da skladišti pod šatorima.
Sloboda iz Čačka imenovala novog direktora nakon prodaje