Vesti iz zemlje

01.06.2022. 15:36

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

„Tvrđava“ i meštani podneli krivičnu prijavu protiv železare u Smederevu

Foto: Pokret Tvrđava

Smederevski Pokret „Tvrđava“ i meštani Radinca, Vranova i Ralje, podneli su javnom tužilaštvu u Smederevu krivičnu prijavu protiv kineske kompanije HBIS i petorice odgovornih lica u njoj. Prijava je podneta zbog „osnova sumnje da su kompanija i njeni direktori izvršili krivično delo zagađenje životne sredine“, za koje je predviđena kazna zatvora od šest meseci do pet godina, kao i novčana kazna.

Iz udruženja ocenjuju da je pravni proces neminovnost s obzirom na to da nadležne ustanovova i institucije do sada nisu reagovale na njihove proteste, apele i molbe kojima je pokušavano da se reši problem industrijskog zagađena Smedereva i okoline.

„Borba aktivista iz ‘Tvrđave’ za čist vazduh intenzivno vodi već godinama“, rekao je na konferenciji za medije koordinator pokreta Nikola Kolja Krstić.

Foto: Pokret „Tvrđava“

Krstić je takođe još jednom ponovio da u Smederevu niko ne želi da zaustavi rad železare, ali da je neophodno da kompanija poštuje ekološke standarde kako bi zaštitili zdravlje stanovništva i životnu sredinu koja je ugroženja njenim radom.

Broj obolelih od raka se u Smederevu učetvorostručio od 2011. godine

Vladimir Milić, meštanin Radinca, ocenio je da je svakodnevni život u Radincu „gotovo neizdrživ jer se godinama unazad odvija pod naslagama prašine iz postojenja železare“, a poručio je da prijavu smatra „jedinim preostalim korakom“.

Advokati Nina Nicović i Petar Učajev su istakli da su nakon višemesečne saradnje sa Pokretom i meštanima tri sela, sakupili brojne dokaze „da postoji odgovornost kompanije“, te da se oni sa aspekta svoje struke nadaju najboljem mogućem ishodu ove prijave i brzoj reakciji tužilaštva.

Rajevi za kinesku prljavu tehnologiju

Pokret „Tvrđava“ je u oktobru prošle godine objavio da je broj malignih bolesti u Smederevu 2019. godine bio četiri puta veći nego 2011. godine. Oni su tom prilikom rekli da se podaci dovode u vezi sa poslovanjem smederevske železare koja je trenutno u vlasništvu kineske HBIS grupe.

Međutim, predsednik Vućić samo mesec dana kasnije, na samitu u Glazgovu, naveo upravo primer kineske kompanije HBIS kao one koje vodi računa o zaštiti životne sredine u Srbiji.

„Oni su preduzeli sve neophodne mere da bi obezbedili dobro, „zeleno“ okruženje za sve naše građane. Isto je i sa kompanijom Ziđin Koper (Zijin Copper) u istočnoj Srbiji, što znači da, sve što radite u Kini ima uticaja i u Srbiji takođe.“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.