U Kragujevcu je jutros oko devet časova nestala struja, preneo je portal Nova.rs. Dok struja nije ponov došla u gradu je vladao saobraćajni kolaps, nisu radili semafori, prodavnice, službenici banaka su bili van radnog mesta, a Univerzitetski klinički centar je pokrenuo agregate.
Kako se navodi, građani su javljali da je u gradu stanje bilo kao u vanrednoj situaciji, a sve se desilo pred dolazak predsednice vlade Ane Brnabić u Kragujevac.
Kako je saopšteno iz elektroprivrede Srbijer(EPS), struje je nestalo jer je došlo do kvara u transformatorskom polju 400 kV broj 2, koji je deo trafostanice Kragujevac 2.
Ona je kako se objašnjava bila bez napajanja električnom energijom.
U 10 sati su uključeni prekidači svih ispalih 110 kV izvoda u TS Kragujevac 2 i prosleđen je napon do distributivnih trafostanica, dodaje se u saopštenju.
Struja će poskupeti i za građane, uvozimo i ugalj, kaže ministarka
Svaka četvrta kuća ne može da plati računU Srbiji se već danima govori o poskupljenju struje, zbog kolapsa u EPS-u, kao i zbog rasta cene energenata u svetu.
Kako je pisao i naš portal, EPS je zbog kolapsa sredinom decembra kada se u Termoelektrani Nikola Tesla u Obrenovcu zaglavilo blato, bio primoran da uvozi struju.
Analiza računa za struju: Velika razlika između obračunske i angažovane snage
Šta sve plaćamo na računima za struju, a nema veze sa njenom potrošnjom?Za brojne propuste uključujući i loše planove prilikom kopanja uglja, mnogi su, uključujući i ministarku rudarstva i energetike zoranu Mihajlović, okrivili menadžment EPS-a.
Kasije je i smenjeno nekoliko direktora, a višegodišnji vršilac dužnosti direktora EPS-a dao je ostavku, kasnije i otkaz u tom preduzeću.
Da li se EPS-ovim dužnicima nezakonito računa kamata?
STRUJA ZA PRIVREDU OD NOVE GODINE SKUPLJA ZA SKORO 40 ODSTONaš portal je ranije pisao i o administrativnim troškovima na računima za struju.
Udruženje za zaštitu potrošača iz Novog Sada Prosperitet detaljno se bavilo tom temom. U Prosperitetu su tada rekli da trošak za „obračunsku snagu“ po jednom strujomeru trofazne struje iznosi 340 dinara, kao i da za tri miliona strujomera EPS mesečno može da prihoduje oko milijardu dinara.
„Kada se tome doda iznos oko 482.755.000 dinara koji smo platili po osnovu obračunatog troška „garantovanog snabdevača“ EPS je, da nije (na primer) za decembar mesec prodala ni jedan kWh na potrošačima zaradila oko 1.5 milijardu dinara, odnosno oko 12,5 miliona evra“, kažu u Prosperitetu.
Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva iz Beograda, prošle godine se bavilo problemom obračuna kamate za kašnjenje na računima za struju.
Sve su to činjenice o kojima bi trebalo govoriti onda kada se raspravlja i o poskupljenju struje u Srbiji.