Nove zakonske izmene u Hrvatskoj trebalo bi da ubrzaju druživanje građana, ustanova i kompanija u energetske zajednice za izgradnju solarnih i malih vetroelektrana. To bi trebalo da se popravi uskoro, kada se očekuje novi Zakon o tržištu električne energije (ZOTEE).
U Zelenoj energetskoj zadruzi (ZEZ) podsećaju da situacija u toj oblasti treba da se promeni jer u toj zemlji do sada nije zaživela nijedna energetska zajednica, piše Jutarnji list.
Neka domaćinstva, kompanije, ustanove ili njihovi vlasnici nemaju dovoljno novca za prosečnu investiciju u rasponu od 10.000 do 12.000 evra (za domaćinstva), postoji mogućnost udruživanja u energetske zajednice koja je omogućena novim zakonskim odredbama.
„U Hrvatskoj postoji samo nekoliko inicijativa koje usprkos svim barijerama razvijaju projekte u svojim sredinama, ali potrebno je učiniti mnogo više kako bi se uklonile barijere i omogućilo većem broju građana učestvovanje u izgradnji solarnih elektrana“, kaže programski koordinator ZEZ-a Mislav Kirac.
Dodaje da postojeći propisi sadrže ograničenja za osnivanje energetskih zajednica koja su, kako ističe, u suprotnosti sa evropskim direktivama i trebalo bi ih ukinuti.
U predlogu novog ZOTEE-a, koji je prošao javnu raspravu i očekuje se da ga Vlada uputi u Sabor pre letnje pauze, podsticanje stvaranja energetskih zajednica navodi se kao jedan od glavnih ciljeva izmene postojećeg propisa.
U Hrvatskoj, trenutno radi oko 5.000 sunčanih elektrana u domaćinstvima i oko 3.000 „solara“ izgrađenih na imovini kompanija, trgovina i ustanova.
Dosadašnja ograničenja
Prema trenutno važećem zakonu u Hrvatskoj, moguće je osnivanje energetskih zajednica pod uslovom da su osnivači zajednice priključeni na istu trafostanicu.
Drugim rečima, kako se dodaje, geografski kriterijum je presudan u tome hoće li osnivačima zajednice biti omogućen zajednički projekt solarne ili male vetroelektrane.
Kako se ocenjuje, i ne čudi što u Hrvatskoj za sada nema zajedničkih ulaganja u solarne ili male vetroelektrane.
„Ograničenje na jednu trafostanicu za članove energetskih zajednica građana označavala je mogućnost ograničenja na samo jedno naselje u gradu, a u slučaju vrlo razgranate elektroenergetske mreže i na jednu ulicu ili zgradu. Geografsko ograničenje značajno otežava uspostavu energetskih zajednica građana“, ističe se u Vladinom priedlogu novih zakonskih izmena.
Ove prepreke Vlada će ukloniti odredbom u novom zakonu prema kojoj je „slobodno osnivanje energetskih zajednica na celom području države“.
„Takva je praksa i u drugim članicama EU. I dalje postoje barijere koje je potrebno ukloniti kako bi u Hrvatskoj zaživela praksa udruživanja građana radi realizacije energetskih projekata, poput izgradnje solarnih elektrana„, objašnjava Mislav Kirac.
Prema njegovim rečima, oni zagovaraju izgradnju solarnih elektrana za samosnabdevanje za sve korisnike koji su spojeni na niskonaponsku transformatorsku stanicu, bez potrebe da se osniva pravno lice.
EU VEĆ DALEKO ODMAKLA
Prema podacima evropskog udruženja energetskih zajednica RESCoop.eu, na Starom kontinentu aktivno je 1.900 energetskih zajednica sa oko 1,2 miliona osnivača ili članova.
U Belgiji, na primer, postoji energetska zajednica „Ecopower“ sa čak 64.000 osnivača. Evropska unija zacrtala je u REPowerEU planu cilj da 2050. godine 50 odsto energije iz obnovljivih izvora obavljaju domaćinstva.
Kirac ističe kako treba omogućiti da zajednica suvlasnika zgrada ili kuća, od kojih neke imaju mogućnost ugradnje fotonaponskih postrojenja, može da uloži sredstva u elektranu u njihovoj blizini. Cilj je da zajednički koriste jeftiniju obnovljivu energiju, bez obveze da osnuju novo pravnoo lice.
Šta donosie nove izmene zakona u Hrvatskoj?
Kako se dodaje u tekstu Jutarnjeg lista, energetske zajednice moći će uskoro da se osnivaju na celom području države bez ograničenja u obliku zajedničkih trafostanica osnivača i zajedničkog prebivališta.
Zajednica suvlasnika zgrada ili kuća zajednički će moći da uloži u postrojenje u neposrednoj blizini kako bi koristili jeftiniju obnovljivu energiju bez obveze osnivanja novog pravnog lica.
Kako je nedavno pisao naš portal, za sticanje statusa prozjumera, odnosno kupca-proizvođača struje u Sbiji, pre svega je potrebno strpljenje, a regulativa je nedavno uvela i takozvanu balansnu odgovornost vlasnicima solarnih elektrana koje su priključene na sistem elektrodistribucije.