Srbija

27.10.2021. 12:46

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

U planu nova Klinika za infektivne bolesti u Novom Sadu

Klinički centar Vojvodine raspisao je tender za izradu projektno tehničke dokumentacije za izgradnju objekta Klinike za infektivne bolest u Novom Sadu.Izabarani ponuđač treba takođe da izradi projekat za rušenje i uklanjanje postojeć...

Pixabay

Srbija

27.10.2021. 12:46

Klinički centar Vojvodine raspisao je tender za izradu projektno tehničke dokumentacije za izgradnju objekta Klinike za infektivne bolesti u Novom Sadu.

Projektno tehnička dokumentacija potrebna je za nove objekte broj 29 i 30 koji će biti bruto površine od po 1875 metara kvadratnih, kao i veze između ova dva objekta čija je površina 1500 metara kvadratnih. Tako će ukupna površina novoprojektovanog objekta biti oko 5.250 metara kvadratnih.

Izabarani ponuđač treba takođe da izradi i projekat za rušenje i uklanjanje postojećih objekata broj 29 i 30.

Procenjena vrednost ove javne nabavke je 10,5 miliona dinara, a rok za podnošenje ponude je 8. novembar.

Zadatak za izabranu firmu je da izvrši vizuelno snimanje postojećeg stanja objekata podzemne i nadzemne infrastrukture i svih prostora i sadržaja, izradi projekat rušenja objekata, elaborat o geotehničkim uslovima terena, kao i 3D katastarsko topografski snimak u odgovarajućem obliku.

Dalje je potrebno izraditi tehnološki projekat funkcionisanja Кlinike 29 i 30, i tek nakon potpisanog tehnološkog projekta od strane ovlašćenog lica Naručioca nastaviti sa daljom izradom projektne dokumentacije.

Nakon toga, sledi izrada idejnog rešenje za objekat broj 29 i objekat broj 30 (IDR), dobijanje saglanosti investitora na navedeno rešenje, pribavljanje lokacijskih uslova..

Кliniku za infektivne bolesti čine tri objekta međusobno povezana toplom vezom u prizemlju.

Predmet projektnog zadatka su zgrade broj 29 i 30 locirane u centralnom delu parcele, dok objekat 50 koji se nalazi između objekta broj 29 i 30, nije predmet projekta, piše u dokumentaciji. 

Od ponuđača se traži da ima ostvaren poslovni prihod od najmanje 20 miliona dinara iz predmetnih usluga projektovanja, kao i da u poslednje tri poslovne godine za koje su dostavljeni podaci nije iskazao gubitak u poslovanju.  

Klinički centar raspisao konkurs za bricu u kovid bolnici
Za sve tri kovid bolnice samo jedan glavni dobavljač opreme

U dokumentaciji se navodi i da razvojni program ove ustanove predviđa i Odeljenja za intenzivnu terapiju bolesnika prema principima savremenog lečenja ovih kategorija bolesnika, kao i osnivanje gastroenterološkog kabineta pri Odeljenju za gastrointestinalne infekcije. 

Projekat izgradnje objekata Кlinike za infektivne bolest, objekat 29 i 30, Кliničkog centra Vojvodine sprovodi se prema planu Кancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Vlade.

Decenije niskih ulaganja u zdravstvo ostavile trag na opremljenost bolnica

Sredinom januara 2020. godine počelo je renoviranje Klinike za infektivne i tropske bolesti u Beogradu, a ranije je najavljivano da bi radovi na prvoj fazi trebalo da budu završeni u aprilu 2021. godine.

Kako se navodu na sajtu Kancelarije za javna ulaganja ugovorena vrednost radova je 593 miliona dinara. 

U prvoj fazi izgradnje i rekonstrukcije planirana je kompletna rekonstrukcija tri objekta stacionara klinike (7400 m2), a paralelnp se nastavljaju se radovi na pripremi građevinsko tehničke dokumentacije za otpočinjanje izgradnje novog objekta Klinike (faza dva izgradnje i rekonstrukcije) koji će se nalaziti u istoj prostornoj celini.

Država već duže od deceniju ne uspeva da obnovi najveće kliničke centre, iako su sredstva za to obezbeđena još 2006. godine. 

Neadekvatan odnos koji država ima prema zdravstvu ogleda se i u činjenici da rekonstrukcija i opremanje kliničkih centara kasni već 14 godina, pisao je Fiskalni savet u Izveštaju 2020. 

Projekat je formalno započet još 2006. godine, kada su i odobrena inicijalna sredstva EIB ali se samo na ratifikaciju zajma u Narodnoj skupštini čekalo dve godine (kredit je ratifikovan krajem 2008. godine). 

Prvi konkretni radovi i povlačenje sredstava započeli su u 2009. godini, ali se usled loše pripremljene projektne dokumentacije nije daleko odmaklo. Premda je rok za realizaciju projekta i rekonstrukcija sva četiri klinička centra bila 2012. godina, krajem 2017. godine završena je samo rekonstrukcija KC Niš. 

Dogradnja i rekonstrukcija KC Srbije i KC Vojvodina u Novom Sadu je u toku, a radovi na rekonstrukciji kliničkog centra u Kragujevcu još uvek nisu otpočeli. 

Direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević rekao je 2019. godine da će u obnovu i opremanje zdravstvenih ustanova u Srbiji biiti uloženo milijardu evra. 

Kako je tada rekao, projektom će biti obuhvaćeno 100 ustanova, od kliničkih centara do domova zdravlja u svim delovima Srbije. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.