Vesti iz zemlje

22.05.2024. 13:52

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

U Seulu postignut dogovor o bezbednosti veštačke inteligencije

mozak Foto: Freepik

Deset zemalja i Evropska unija postigli su dogovor sa tehnološkim kompanijama o uspostavljanju međunarodne mreže instituta za bezbednost veštačke inteligencije. Sporazum iz Seula je rezultat „Izjave o nameri za međunarodnu saradnju u nauci o bezbednosti AI“, koja ima za cilj ubrzavanje razvoja sigurnih i pouzdanih AI sistema.

Prošle godine, Ujedinjeno Kraljevstvo je pokrenula prvi Institut za bezbednost AI na svetu, čiji je cilj unapređenje globalnog razumevanja bezbednosti veštačke inteligencije.

Ovaj institut sada dobija podršku od SAD, Južne Koreje, Australije, Francuske, Nemačke, Italije, Kanade, Japana, Singapura i EU, koji su se pridružili inicijativi na AI samitu u Seulu, piše britanski magazin Computing.

Nove članice će raditi na usklađivanju istraživanja, standarda i praksi testiranja kako bi se izgradio zajednički pristup bezbednosti AI.

Ova saradnja će uključivati i diskusije o modelima veštačke inteligencije, njihovim ograničenjima, mogućnostima i potencijalnim rizicima.

Takođe će se raditi na komplementarnosti i interoperabilnosti pristupa bezbednosti, kao i na praćenju i deljenju informacija o stvarnim incidentima i štetama uzrokovanim AI.

Sporazum predstavlja posvećenost razvoju veštačke inteligencije koja je „ljudski centrična, pouzdana i odgovorna“.

Pored sporazuma u Seulu, šesnaest globalnih tehnoloških kompanija potpisalo je „Frontier AI sigurnosne obaveze“.

On obuhvata dobrovoljno preuzete obaveze kompanija kao što su Amazon, Google, Meta, Microsoft i xAI Ilona Maska da osiguraju odgovoran razvoj i primenu veštačke inteligencije.

Centralna tačka ovog sporazuma je ublažavanje rizika. Kompanije su se obavezale da razviju okvire za procenu potencijalnih rizika povezanih sa njihovim naprednim AI modelima.

Ključno je da se modeli neće primenjivati tamo gde se ozbiljni rizici ne mogu adekvatno rešiti. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.