Srbija

15.11.2023. 16:01

Biznis.rs

Autor: Nova ekonomija

U Srbiji preko 16.000 firmi ima osnovni kapital od 100 dinara

faktre papiri Foto: Nova ekonomija

Srbija

15.11.2023. 16:01

Među 137.154 preduzeća koja su registrovana u Srbiji, 16.081 firmi ima upisan osnovni kapital u visini minimuma propisanog Zakonom o privrednim društvima koji iznosi 100 dinara, pokazali su podaci koje je Biznis.rs dobio od bonitetne kuće CompanyWall. Još 24.936 preduzeća upisalo je osnovni kapital od hiljadu dinara, objavio je taj portal.

Da li je ulazak u poslovni odnos sa takvim firmama rizičniji nego sa „imućnijim“ kada je reč o visini osnovnog kapitala?

„Članovi prilikom osnivanja firme unose osnovni kapital, i to minimalno 100 dinara u novcu ili stvarima. Njihova odgovornost biće ograničena iznosom koji su uneli prilikom osnivanja preduzeća. U toku poslovanja oni taj ulog mogu da povećaju ili smanje (ali ne ispod minimuma), o čemu odluku donosi Skupština društva“, precizira advokat Stefan Vlatković iz niške advokatske kancelarije Stanković&Partners.

Kada se govori o društvu sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.), Vlatković objašnjava da je ta vrsta preduzeća odvojen pravno i odvojeni pravni subjekt od svojih vlasnika.

„Takvo preduzeće za svoje obaveze odgovara celokupnom svojom imovinom koju čini osnivački kapital, ali i druga imovina koju stiče tokom poslovanja, kao što su, primera radi, novac na računima, nekretnine, prihodi iz poslovanja ili zajmovi“, ističe Vlatković.

To znači da bi firma sa osnivačkim kapitalom od 100 ili 1.000 dinara mogla da ima milione dinara na računima i drugu vrednu imovinu.

Činjenica je da upisan osnivački kapital u visini zakonskog minimuma ne znači automatski da se radi o „sumnjivoj“ firmi, niti da je po definiciji rizičnije poslovati sa takvom kompanijom, preduzeća sa relativno malom vrednošću upisanog osnovnog kapitala osniva i sama država.

APR: Prošle godine osnovano 435.000 preduzeća

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.