U Srbiji je danas Dan žalosti, proglašen zbog pogibije 14 ljudi na koje je pala nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, prenosi agencija Beta.
Betonska konstrukcija Železničke stanice se srušila juče, nešto pre podneva i usmrtila 14 ljudi, uključujući i šestogodišnje dete, a teško povredila troje.
Odluku o proglašenju Dana žalosti u celoj Srbiji potpisao je premijer Miloš Vučević.
U Novom Sadu je trodnevnu žalost proglasio gradonačelnik Milan Đurić.
Predstavnici vlasti od sinoć uveravaju da će biti sprovedena istraga i tvrde da rekonstrukcija nadstrešnice koja se obrušila nije ni urađena.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić kazao je da se istražuje zašto nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu nije bila predmet rekonstrukcije i da će istraga pokazati ko je odgovoran za nesreću.
„Ovo što se dogodilo je predmet istrage, u toku je inspekcijski nadzor kako se dogodilo da nadstrešnica padne. I utvrdiće se to zašto nadstrešnica nije bila deo plana rekonsturkcije i ko je utvrdio da nije neophodno da se ona rekonstruiše“, naveo je Vesić gostujući jutros na RTS.
On je kazao da su u projektu rekonstrukcije učestvovali Saobraćajni institut CIP, koji je uradio projekat, zatim Infrastruktura železnice Srbije koja je nadležna za stanicu i kineski partneri.
„Idejno rešenje je pušteno u maju 2020. godine, a idejni projekat je usvojen u avgustu iste godine. Sama građevinska dozvola je izdata u oktobru 2021. U tom procesu postoje oni koji procenjuju samu statiku i oni daju predloge koji prolaze stručnu reviziju. Neko je na osnovu toga doneo odluku da ta nadstrešnica u konstruktivnom smislu ne bude predmet rekonstrukcije“, dodao je ministar.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sinoć takođe najavio da će od Višeg javnog tužilaštva i Vade Srbije zahtevati da budu procesuirana i strogo kažnjena lica odgovorna za ovu nesreću.
To će tražiti i za lica čija je odgovornost što rekonstrukcijom zgrade te stanice nije bila obuhvaćena i nadstrešnica iz 1964. godine nad ulazom u nju.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Vlada Srbije donela je početkom ove godine Uredbu o uvođenju privremene mere za obezbeđenje ekonomske stabilnosti industrija od strateške važnosti za ekonomiju Srbije, koja će biti na snazi do 30. juna.K...
Vlada Srbije je na povećala akcize na gorivo za oko 5,5 odsto u odnosu na ovonedeljne iznose. Primena počinje u ponedeljak 29. juna i ograničena je na nedelju dana, navodi N1.Kroz novu Odluku o privremen...
Pola godine posle puštanja u rad, 20 vetrogeneratora Elektroprivrede Srbije (EPS) u Kostolcu prestalo je da radi, javio je portal Energija Balkana. Ne zbog nedostatka vetra, već zbog neizvršenih ugovorenih o...
Stanovi se grade, a cene kvadrata, kirija i stambenih troškova rastu. U maju 2026. godine cene kirija porasle su čak 13,5 odsto u odnosu na maj 2025. godine, dok je međugodišnja inflacija iznosila 3,5 odsto....
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.