Vesti iz zemlje

03.06.2016. 13:45

Beta

Autor: Nova Ekonomija

U Srbiji ukupno 3,5 milijardi evra problematičnih kredita

Ukupni teško naplativi krediti u Srbiji iznose oko 3,5 milijardi evra ili približno 22 odsto svih bankarskih pozajmica, a banke nastoje da taj problem reše otpisom ili prodajom loših zajmova.

Banke su u 2014. i 2015. prodale ili ustupile 94 milijarde dinara problematičnih kredita (NPL), uz naknadu od 46 milijardi dinara. Od toga 35 odsto je ostalo u bankarskom sektoru, jer su banke međusobno kupovale loše kredite jedne od drugih, a 65 odsto je izašlo iz tog sektora.

Predsednica Izvršnog odbora Banke Inteza Draginja Đurić je kazala da je ta banka oduvek imala niži nivo problematičnih kredita u odnosu na prosek bankarskog sektora u Srbiji, a da je cilj da do kraja ove godine njihovo učešće u ukupnim kreditima bude maksimalno 10 odsto, što bi iznosilo 150 do 170 miliona evra.

„Radimo na rešavanju problematičnih kredita, otpisom ili prodajom, uz veliku pomoć matične banke. Do sada je prodato takvih kredita u vrednosti 65 milona evra“, rekla je ona novinarima.

Kako je objasnila, problematični krediti su prodavani specijalizovanim fondovima koji posluju u Srbiji.

„U pripremi za prodaju je veći portfolio problematičnih kredita od 90 do 95 miliona evra“, navela je Draginja Đurić.

Član Izvršnog odbora Prokredit banke Igor Anić rekao je da je nivo nenaplativih kredita u toj banci veoma nizak i da zbog toga nisu zainteresovani za prodaju fondovima koji otkupljuju problematične kredite uz određeni diskont.

„Nivo NPL u našoj banci je 2,5 odsto i zato nemamo interes da prodajemo fondovima“, rekao je on.

Erste banka je prošle godine prodala deo svojih otpisanih potraživanja češkom APS fondu, u vrednosti 23,5 miliona evra.

Pireus (Piraeus) banka je očistila svoje bilanse od problematičnih kredita nastalih u ranijem periodu i za to je rezervisala 42 miliona evra.

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga dozvoljava da banke mogu da prodaju loše zajmove pravnih lica drugim bankama i fondovima, ali takvi krediti odobreni građanima mogu biti prodati samo drugim bankama.

Evropska komisija nedavno je pohvalila napore Narodne banke Srbije i Vlade Srbije na rešavanju problematičnih kredita. Strategija za rešavanje problematičnih kredita i odgovarajući akcioni plan usvojeni su avgusta prošle godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Бесплатна апликација „ЕСИР пореска управа РС“ и функционише врло добро, рекао бих. Међутим, постоји и законско ограничење да је та алокација „самодовољна“ само за она друштва и предузетнике који се баве интернет продајом. Бесмислица!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.