Srbija

25.01.2017. 12:14

Autor: Nova Ekonomija

U susret Danu sećanja Holokausta: Učenici pokazali kako čuvaju sećanje na žrtve

Srbija

25.01.2017. 12:14

U susret Danu sećanja na žrtve Holokausta, 27. januar, deca beogradskih osnovnih i srednjih škola su čitala sećanja preživelih srpskih Jevreja. Njihove bolne ispovesti bile su potresne kako za prisutne preživele tako i za decu, koja su najteži čas istorije na planeti položila peticom, prenosi RTS.

„Trčali smo koliko smo mogli, a Ljotićevci su se kretali oprezno i bili su sporiji. Mislim da su bili sigurni da im ne možemo pobeći“, čitao je Lazar Stević sećanje Aleksandra Ajzingera, tada dvanaestogodišnjaka, koji je sa majkom pobegao iz logora „Banjica“.

Preživeo je krijući se kod pravednika u Istočnoj Srbiji. Sećanje je slušao kao da pripada drugome. Do jednog trenutka.

„Kako je njegova priča tekla, tako sam se ja uživeo u to. I shvatio da je to deo mog života. Dakle, ne scena nego nešto što sam ja preživeo i što ponovo doživljavam“, rekao je Aleksandar Ajzinger.

Deca, potomci preživelih Jevreja, bila su posebno emotivna.

„Uspeli su da prežive tako što su se sakrivali u podrumima drugara ili nečije porodice, non-stop su se sakrivali, krili su se pod zemljom i sakrivali se“, kaže Adam Savić.

„Pogotovo mi je drago što ovo održavamo sa decom koja nemaju veze sa Jevrejskom opštinom i koja ne znaju toliko o Holokaustu. Ako imamo više dece, ovo se, nadam se, neće više ponoviti“, rekla je Ognjena Ratković.

Holokaust je čas istorije koji se ne sme zaboraviti, kaže jedna od nastavnica koja je pripremala decu.

„Učenjem o Holokaustu, mi učimo o najvažnijim ljudskim vrednostima. Učimo koliko je važno dostojanstvo, koliko je važna sloboda, koliko je važan mir“, ističe Nada Banjanin Đuričić, nastavnica.

„Na ličnom nivou pokušavamo da povežemo decu sa tim delom istorije i mislim da to ima mnogo bolji efekat nego izlaganje dece nekim groznim, traumatičnim slikama“, kaže Sonja Viličić iz organizacije „Haver“.

Jevreje i Srbe sećanje na Drugi svetski rat zbližava u nesreći, tvrde u Jevrejskoj zajednici.

„Postoji posebna veza između srpskog i jevrejskog naroda. Jevreji su doživeli veliko stradanje tokom Drugog svetskog rata. Srbi su im dosta pomagali“, rekao je Danijel Bogunović iz Jevrejske opštine Beograd.

Crvena Armija je 27. januara 1945. oslobodila Aušvic. U Holokaustu je do tada nastradalo šest miliona Jevreja. Među njima i 90 odsto jevrejske populacije u Srbiji.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.