Vesti iz zemlje

23.10.2023. 17:05

Autor: Katarina Baletić

Ugovor o slobodnoj trgovini: Carina na kinesko naoružanje pada na nulu

Panstir S1 i FK-13 Foto: Wikimedia - Vojska Srbije

Srbija će u narednih deset do 15 godina ukinuti carine na uvoz kineskog oružja, na koje je do sada postojala uvozna taksa od 25 odsto, predviđa Sporazum o slobodnoj trgovini koji su prošle nedelje potpisale dve države. I Kina će takođe ukinuti svoje (nešto niže) uvozne takse na oružje iz Srbije, za maksimalno pet godina. 

U narednih deset godina, Srbija će postepeno ukidati carine na uvoz artiljerijskog oružja (topovi, haubice i minobacači, lanseri raketa), bacača plamena, granata i cevi za izbacivanje torpeda i sličnih bacača.

U narednoj deceniji ukinuće se i carine na uvoz delova za revolvere i pištolje i na deo municije.

Carina je na svo navedeno oružje bila 25 odsto, a u narednih deset godina iznos carine će se smanjivati za po 2,5 odsto.

Petnaest godina je rok da se ukine carina na sportske i lovačke puške, revolvere i pištolje i municiju za puške-sačamrice.

Kako je i za ovaj deo naoružanja carina 25 odsto, u narednih 15 godina, nameti će se smanjivati za po 1,7 odsto godišnje.

Kina će u Srbiju moći da uvozi i tenkove i druga oklopna borbena motorna vozila bez plaćanjа carinе. Carina je 2022. godine bila pet odsto i ona će se ukinuti odmah po stupanju n snagu Ugovora o slobodnoj trgovini.

Plaćanje carina će u prvoj godini sporazuma biti ukinuta i za teleskopske nišane i periskope, za koje je carina sada jedan odsto.

I Srbija dobija povlastice za izvoz u Kinu

Kina će u narednih deset godina ukinuti carine za uvoz srspkih tenkova i drugih oklopnih vozila i to tako što će svake godine smanjivati carinu za po 1,5 odsto. Trenutno je tamošnja uvozna taksa na tenkove 15 odsto.

Carina se ukida i na uvoz teleskopskih nišana iz Srbije i ona se odmah smanjuje sa osam na nula odsto.

Za artiljerijsko oružje, lanser rakete, bacače plamena i granate, cevi za izbacivanje tropeda i slične bacače, carina će se smanjivati u narednih pet godina. Bazna carina bila je 13 odsto, a svake naredne godine ona će se smanjivati za po 2,6 odsto.

Ista pravila važiće i za revolvere i pištolje, sportske puške, sačmarice, lovačke i sportske karabine, vatreno oružje koje se puni spreda, vazdušne i gasne puške i pištolje, pendreke, bombe, granate, torpeda, mine, rakete, municiju, mačeve, sablje…

U Kini već dogovarana nova nabavka naoružanja

Srbija je u toku 2022. godine ubedljivo najviše vojne opreme kupila upravo od Kine, pokazuju podaci Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).

Podsetimo, Sporazum o slobodnoj trgovini potpisali su ministar trgovine Tomislav Momirović i kineski ministar trgovine Vang Ventao 17. oktobra. Vlada je zatim usvojila predlog zakona o potvrđivanju ovog sporazuma i on se sada nalazi u skupštinskoj proceduri.

Sporazum je potpisan prilikom posete srpske delegacije Kini povodom Međunarodne godišnje konferencije „Pojas i put“.

Tokom posete razgovaralo se i o dodatnoj nabavci kineskog naoružanja. Ministar odbrane Miloš Vučević sastao se sa potpredsednikom Centralne vojne komisije Kine Džang Jousjom, a tokom sastanka se razgovaralo o opremanju bespilotnim letelicama i sistemima protivvazduhoplovne odbrane, „koji su značajan element odbrane našeg vazdušnog prostora i naše zemlje“, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Sporazum se ukidaju i carine na uvoz kineskih bespilotnih letelica, a nameti su do sada iznosilo jedan ili pet odsto, u zavisnosti od vrste drona.

Vučević je pre sastanka za televiziju Pink rekao da su u pitanju „strateški razgovori“.

„Mi ne možemo više da kupujemo na ruskom tržištu, zbog sankcija, ratova, pretnji. Zato gledamo da otvorimo nova tržišta…“, rekao je Vučević za Pink, a prenosi RTV.

EUdisklejmer

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.