Srbija

06.07.2026. 13:27

Autor: Nova Ekonomija

Uhapšeni aktivista Dušan Čavić za Novu ekonomiju: Vlast ugrožava odbranu Beograda od poplava

Srbija

06.07.2026. 13:27

Hapšenje aktivista Dušana Čavića i Branislava Tomića na Savskom nasipu otvorilo je pitanje ko u Srbiji zapravo sprovodi zakon, policija ili građani koji su prinuđeni da sopstvenim telima brane sudske odluke.

Dok preduzeće Srbijavode nastavlja gradnju saobraćajnice za potrebe projekta EXPO 2027, uprkos rešenju Upravnog suda o obustavi radova, aktivisti upozoravaju da bi cena ove pravne gimnastike mogla biti previsoka. Kako za Novu ekonomiju objašnjava Dušan Čavić iz udruženja “Za naš kej”, izgradnja objekta na samom vodoizvorištu bez validnih dozvola ne predstavlja samo pravni presedan, već direktnu pretnju po bezbednosni sistem odbrane Beograda od poplava.

“Opasno je to što oni rade. Ta saobraćajnica ide podno nasipa i onda se u jednom trenutku diže na nasip, baš kod tog kanala Galovica i to je ono što može da bude opasno po bezbednost i sigurnost i stabilnost tog nasipa i svih nas iza njega. Svaki nasip koji je odbramben brani grad od poplava, a sada oni uz njega nasipaju pesak. Svi smo mi videli kako izgleda dvorac od peska u plićaku na peščanoj plaži kada naiđe voda – šta se s njim desi?”.

Pravna borba za Savski nasip više nije samo pitanje ekologije, već test za funkcionisanje institucija koje dopuštaju radove na ključnim vodnim objektima dok se sudske zabrane ignorišu. Kako je administrativno rešenje jednog inspektora postalo jače od odluke Upravnog suda i kakav rizik preuzimamo nasipanjem peska na bedem koji nas čuva od Save? Celu analizu i detalje privođenja aktivista pogledajte u novoj epizodi emisije „Nova ekonomija danas“ na našem YouTube kanalu:

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.