Srbija

29.01.2025. 16:23

Autor: Dunja Milanović

Ukoliko banke sa kojima NIS posluje pristupe sankcijama, JANAF će biti najmanji problem

NIS, Naftna industrija Srbije Nova ekonomija: Katarina Pantelić

NIS

Srbija

29.01.2025. 16:23

Hrvatska kompanija JANAF, glavni dostavljač sirove nafte Srbiji, odnosno NIS-u, zatražila je od američkih zvaničnika odobrenje izvršenja ugovora koji ima sa srpskom kompanijom do 2026. godine, uprkos sankcijama. Iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čak i pre uvođenja sankcija NIS-u, najavljivao brojne sastanke sa zvaničnicima SAD-a, Rusije i Velike Britanije, do tih sastanaka nije došlo. Za samo 15 dana ističe rok za moguću isplatu ukoliko se pronađe kupac za rafineriju, ali do danas, nema novih informacija. Naš sagovornik ipak smatra da postoje i veće pretnje od pridruživanja JANAF-a sankcijama, kao što je pristupanje banaka sankcijama. Iz JANAF-a poručuju da su spremni i na jedan i na drugi ishod, ali da rade na tome da ugovor sa NIS-om bude izuzet sankcija.

Predsednik Vučić je nešto pre uvođenja sankcija najavio da će 20. januara verovatno otići SAD da pregovara, nakon čega će 27. januara razgovarati sa Putinom. Međutim, do tih susreta još uvek nije došlo, a sve je manje vremena do isteka roka koji Srbija ima da nađe rešenje za NIS, odnosno većinsko rusko vlasništvo ove kompanije.

Redakcija Nove ekonomije uputila je pitanja kabinetu predsednika, kao i Ministarstvu energetike, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili komentar ni šta je bilo sa sastancima koji su najavljeni, kao ni komentar na situaciju sa hrvatskim JANAF-om.

Vučić je pre uvođenja naveo da će posle izvesnog vremena uslediti „problemi ne samo za dobavljanje nafte, već i sa Rafinerijom, i sa Petrohemijom, i sa svim drugim našim gigantima, suštinskim opstankom ekonomije koju imamo danas, jer ne možete nabavljati rezervne delove“, navodi Tanjug.

Profesor FEFA Goran Radosavljević rekao je za Novu ekonomiju da je snabdevanje putem JANAF-a manji problem od sankcija kojima će potencijalno prisupiti banke sa kojima NIS sarađuje.

„Ukoliko dođe do prekida isporuke preko JANAF-a  verovatno će vrlo brzo doći do gašenja Rafinerije u Pančevu, ali će prekid isporuke sirove nafte takođe dosta uticati i na hrvatsku kompaniju jer je NIS njihov najveći kupac. NIS nema drugi način da uveze toliku količinu sirove nafte, a ukoliko snabdevanje preko Janafa bude prekinuto, verovatno je da će i ostale države u okolini postupiti isto. Snabdevanje preko Janafa, sa druge strane, uopšte nije važno ukoliko dođe do situacije kada će banke, sa kojima NIS posluje, pristupiti američkim sankcijama, odnosno blokirati račune“, navodi Radosavljević.

On je takođe objasnio da nakon uvođenja američkih sankcija, koje nisu pogodile samo Srbiju, u Bosni i Hercegovini je odmah došlo do reagovanja banaka, jer se tim sankcijama posebno preti finansijskim institucijama.

Samo blokiranje računa NIS-u takođe bi značilo da čak i iako JANAF ne pristupi sankcijama, NIS više neće imati način da isplati troškove Janafu.

Radosavljević kaže da u takvoj situaciji država nema nikakve mogućnosi da pomogne NIS-u, a ukoliko Poštanska štedionica, odnosno jedina državna banka, preuzme teret, to znači samo mogućnost poslovanja na domaćem tržištu, ali ne i na inostranom.

„Alternativa, u slučaju da JANAF pristupi sankcijama je da NIS ne radi, te da se otvori mogućnost da druge naftne kompanije preuzmu tržište i dopreme derivate na tržište, ali je pitanje koliko brzo i skupo to mogu da urade i da li uopšte mogu da zadovolje celo tržište. Ukoliko nema sirove nafte rafinerija će prestati da radi, ali NIS takođe neće moći da uvozi derivate od drugih kompanija, posebno ako dođe do pristupa sankcijama finansijskih subjekata“, objašnjava Radosavljević.

On je naveo da je trošak kupovine NIS-a svakako u milijardama evra, ali da kupovina te kompanije ne bi de facto značila ukidanje sankcija.

„Ta kompanija jeste pod sankcijama pa bi kupovina NIS-a značila  i „kupovinu“ sankcija, jer one neće odmah biti ukinute. S te strane cena može da se umanji zbog rizika koji NIS nosi sa sobom. Rizik kupovine je i rizik bankrota. Taj bankrot, koji svakako može da se desi, nije nikome u interesu, ni državi ni (većinskim ruskim) vlasnicima. Pitanje cene je sekundarna stvar. Da bi se sankcije ukinule, odluka o tome mora da prođe američki Kongres, što nije ni lak ni brz proces, pa je pitanje kada će to pitanje doći na dnevni red“, navodi Radosavljević.

Predsednik Vučić je uoči uvođenja sankcija takođe spomenuo mogućnost neprijateljskog preuzimanja kompanije od većinskog ruskog vlasništva, ali je to ostavio kao poslednju opciju.

„Neprijateljsko preuzimanje je stvar političke moći, država svakako ima mehanizme da to uradi ukoliko bude došlo do toga. Ta odluka bi svakako donela probleme s vlasnikom, jer oni nemaju interes da prodaju NIS. Država bi mogla da proglasi NIS za kompaniju sa strateškim značajem, te da sprovede preuzimanje“, dodao je Radosavljević.

Redakcija Nove ekonomije takođe je uputila pitanja hravtskoj kompaniji JANAF od koje smo dobili sledeći odgovor:

„U saradnji s Vladom Republike Hrvatske pokrenuli smo dijalog s američkom administracijom već u trenutku kad su se pojavile prve informacije o potencijalnom uvođenju sankcija NIS-u. Pregovori traju celo ovo vreme i tražimo rešenje koje bi omogućilo sprovođenje sklopljenog ugovora o transportu nafte.
U ovom trenutku smo koncentrisani na pregovore s OFAC-om, agencijom američkog Ministarstva finansija, zaduženom za sprovođenje sankcija.
OFAC ima ovlašćenja da dopusti izuzetke u sklopu pojedinih programa sankcija, te očekujemo da bi se za sprovođenje ugovora o transportu nafte koji imamo s NIS-om mogao očekivati takav izuzetak.
Naftna industrija Srbije izuzetno je važna za nas, ne samo kao dugogodišnji partner s kojim smo razvili izuzetno dobre odnose, nego i kao klijent od kojeg ostvarujemo značajan deo ukupnih prihoda iz temeljne delatnosti.
Nikome nije u interesu da Srbija ostane bez nafte, iz ekonomskih, ljudskih i niza drugih razloga te verujemo kako će doći do kompromisnog rešenja koje će dopustiti nastavak distribucije NIS-u.
U ovom trenutku smo optimistični i fokusirani na scenario u kom bi OFAC, kao telo zaduženo za sprovođenje sankcija, odobrio ispunjenje ugovornih obveza NIS-a prema JANAF-u.
Ipak, kao odgovorna kompanija razmotrili smo sve moguće scenarije, te smo spremni na bilo koji ishod. Sproveli smo stres test poslovanja i utvrdili kako JANAF može izdržati bilo koji ishod slučaja sa sankcijama NIS-u. Poslovanje JANAF-a ostaće stabilno u bilo kom scenariju.“

Nova ekonomija do objaveljivanja ovog teksta nije dobila komentar NIS-a.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(4)

  1. То се и очекивало!
    Да ли англосаксонци врше притисак да купе већински пакет акција НИС-а?

  2. Koliko je patetična i neposobna ova vlada, ili bolje rečeno ovaj čovek (jer njemu neko ko zna nešto da uradi i ne treba, svako pametan je opasan po njegov mentalni sklop), to je prosto neverovatno.

    On nije u stanju ništa, ali bukvalno ništa da uradi, a voli čovek za sve da se pita.

    Odbija sankcije, sedi na dve stolice, pravi se pametan, umišlja da je Tito a godina je 2025.

    Nije u stanju ništa da predvidi, jedino o čemu brine to su mediji i da opstane na vlasti.

    I sad je sateran u ćošak, svojim izborima i svojom o premudrom politikom.

    Bolje nije ni zaslužio. A ovaj polupismen sirotinjski svet koji pije ono što mu sipa, sve više na plećima oseća količinu njegove sposobnosti, mudrosti i dobrote.

  3. Mogao bih da se kladim da je ova blokada NIS a maslo velikog vodje. To mu je jedan skupoceni spin koji koristu u vreme narodnog bunta a koji će opet da košta ovaj ojadjeni narod. Dogovorio sa Hilom i odlazećom administracijom. Mogao bih da se kladim da je ova blokada NIS a maslo velikog vodje. To mu je jedan skupoceni spin koji koristu u vreme narodnog bunta a koji će opet da košta ovaj ojadjeni narod. Dogovorio sa Hilom i odlazećom administracijom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.